Tux

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Austria valla kohta vaata artiklit Tux (Tirool).

Larry Ewingi poolt 1996 aastal loodud logo esmakujul

Tux on operatsioonisüsteemi Linux maskott, mis on tuntuim Linux'iga seostatud bränd alates 1996. aastast, mil Larry Ewing joonistas rahuoleva pingviini avaliku konkursi jaoks, ajendatuna Linux tuuma looja Linus Torvalds'i vaimustusest pingviinidest.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Linus Torvalds valis pingviini Linuxi maskotiks pärast seda, kui oli 1996. aastal Canberra loomaaeda külastades kääbuspingviini käest hammustada saanud.

Legend räägib, et Linux'i logo leidmise arutelu käigus Linux tuumale pühendatud ametlikus meililistis mainis Linus Torvalds, et talle meeldivad pingviinid. Sellest ajast peale keskendus Linux'i logo leidmise konkurss pingviinide temaatikale. Pingviine püüti joonistada kõikvõimalikes asendites ja olukordades, seal hulgas maakera kukil hoidvat pingviini. Linus Torvalds kommenteeris, et sellises asendis näeks vaene pingviin välja, nagu hakkaks maakera teda peatselt lömastama. Torvalds'i arvates peab pingviin olema armas, rahulolev ning kergelt ülekaaluline, nagu ta oleks end just kurguni heeringaid täis toppinud ja röhitsuse äärel[1].

Tux'i nime kannab Linuxi maskott mitmel põhjusel. Esiteks kõlab Tux nagu "tuxedo" (inglise keelest tõlgituna "smoking"), sest pingviinid kannaks justkui smokingut oma loodusliku värvuse poolest. On olemas ka teisi tõlgendusi Tux'i nime valikul. Vaba tarkvara kogukonnas on populaarne esitähtlühendite kasutus ning brändi nimetuse päritoluks on peetud ka (T)orvalds (U)ni(X) lühendit, millega tuli välja John Hughes. 

[muuda | muuda lähteteksti]

Huvitaval kombel ei saanud Tux siiski Linux'i ametlikuks logoks. 1996. aasta Linuxi logo konkursi viimase hääletusvooru käigus valiti 785 häälega Linux'i ametlikuks logoks aga hoopis teine töö (Tux kogus 541 häält)[2].

Tänaseks saab aga kindlalt öelda, et Tux on faktiliselt Linux'i peamine ja kõige tuntum sümbol.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]