Troopiline torm Barry (2001)

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tropical Storm Barry (2001))
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Troopiline torm Barry oli võimas orkaan, mis tabas Florida Panhandle'i rannikut aasta 2001 augustis. Kolmas troopiline tsüklon ja üks teine nimetatud torm  2001. aasta orkaani hooajal, Barry arenes troopilisest lainest, mis hakkas liikuma Aafrika rannikult 24. juulil. Laine jõudis Kariibi mere regiooni 29. juulil ja tekitas madalrõhuala, mis 3. augustil kujunes troopiliseks tormiks Barry. Pärast kõikumisi tugevuses ja teekonnas, omandas torm tipp tuule kiiruse 110 km/h Mehhiko lahe kohal. Barry suundus põhja poole ja liikus enne hajumist 7. augustil rannikut mööda edasi.

Meteoroloogiline ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

24. juulil 2001 tekkis Aafrika lääneranniku lähistel troopiline laine, mis liikus läände üle Atlandi ookeani. Väike tsüklonaalne areng toimus kuni 28. juulini, kui konvektsioon hakkas suurenema piki laine. Laine liikus ida - Kariibi merre 29. juulil, ja tema konvektsioon jätkas suurenemist, kuni see liikus lääne-loode suunas paar järgnevat päeva. Häire tekkis Mehhiko Lahes 1. augustil, sademeid märgati lõuna - Florida ja lääne - Kuuba tipu kohal. Samal päeval arenes lai madalrõhuala piki lainet Dry Tortugas lähedal ja Florida Keys tipus, mis hakkas tugevnema, kui see liikus loodesse. Umbes kell 18:00 2. augustil, Air Force Reserve Hurricane Hunter õhusõidukid avastasid, et madalrõhkkonnast oli saanud troopiliseks tormiks, mis sai nime Barry. Pärast orkaani hooaja uuesti analüüsimisel selgus aga, et madalrõhkkond oli muutunud orkaaniks kuus tundi varem. Ei ole teada, kas Barry tegelikult omas troopilisi omadusi määramise ajal.

Ettevalmistused[muuda | muuda lähteteksti]

Radar image of storm making landfall on the Florida Panhandle. The storm's eye is visible near the center.
Radari pildil on kujutatud tormi jõudmist rannikuala kohale Florida Panhandle´il

Tormide eel andis National Hurricane Centre välja troopilise tormi hoiatused enamusele USA lahe rannikule. Need muudeti orkaani hoiatuseks, kui ennustati, et torm saavutab orkaani intensiivsuse. Kuna torm ei läinud üle orkaaniks ennustuste kohaselt, siis madaldati hoiatustaset tagasi troopilise tormi tasemele. Läänes hoiatused Louisiana ja Mississippi osariikide elanikele jäid ära. Pärast Troopilise Tormi Barry randumist, kõik troopilise tormi hoiatused Florida Panhandle´il lõpetati. Üleujutuste hoiatused anti välja osades Leon ja Wakulla maakondades. 

Kui Barry lähenes Florida Panhandle, vabatahtlikud evakueerimised toimus kaheksas maakonnas [1]. Varjupaigad avati kuues maakonnas, kuigi enamik neist olid pandud ooterežiimile. Osades Franklini maakond (Florida) osades, kohustuslikud evakueerimised viidi läbi, ja Okaloosa maakond, teemaksud Mid-Bay sillal jäeti ära.[2] Nelikümmend C-130 õhusõiduki ja umbes 300 personali Hurlburt Fieldist olid kolitud Little Rock Air Force Base Arkansas, et põgeneda tormi prognoositud teelt. Tallahassees, maakonna ametnikud panid liivaga täidetud kotte aladele, mida  ohustasid üleujutused.[3]  Grand Isle State Park-is, metsavaht liigutasid piknikulauad lainete ulatusest välja ja laagriplatsid suleti aja jooksul.[4] Lisaks torm sundis NASA edasi lükkama süstiku saatmise lõuna-Floridasse. Mujal, tuhanded töötajad olid evakueeritud mitmelt avamere nafta-platvormidelt.[5] New Orleans sulges 60 oma 72 üleujutuste vastased väravad, et vältida võimalikke üleujutusi.[6] Kogu kagu-Louisianas, sealhulgas New Orleansis, oli umbes 500 Punase Risti vabatahtlikku ja personali liikmeid ootel.[5]

Mõju[muuda | muuda lähteteksti]

Kuuba ja Florida[muuda | muuda lähteteksti]

Map of rainfall totals from tropical storm. Map is mainly focused on the Southeast United States.
Sademeid kokku üle Ameerika Ühendriigid

Barry eel olnud troopiline laine põhjustas laialdast sadu Kuuba lääneosas, kahjustustest ei ole teatatud. Avamerel uppus Kuuba põgenike paat, milles uppus 6 reisijat 28st.

Kolm inimest Floridas hukkus tormi tõttu ja kogu kahju on hinnanguliselt ligi 30 miljonit (2001 USD). Lõuna-Floridas, Barry eelkäija põhjustas 3 (75 mm) kuni 8 (200 mm), kus sademeid jõudis kuni 13 (330 mm). Vihm aitas leevendada püsivad põua tingimusi; siiski, see põhjustas üleujutused Martini maakonnas 2. augustil, kus kokku 300 kodu said vee kahjustusi. Umbes 63 struktuuri ja 6 liikuvat kodu selles maakonnas said suurt kahju.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]