Traat

Allikas: Vikipeedia
Okastraat

Traat on väikese tavaliselt ümmarguse, nelinurkse, kuusnurkse, ovaalse, kolmnurkse või mingi muu ristõikega pikk ja peen metalltoode, läbimõõduga kuni 12 mm.

Tootmine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Traati läbimõõduga üle 8,0 mm toodetakse kuumvaltsimise teel. 0,002–8,0 mm läbimõõduga traadid enamasti tõmmatakse tõmbepingis külmtõmbamise teel kuumvaltsitud suurema läbimõõduga traadist. Alla 0,002 mm läbimõõduga traati ümbritsetakse tõmbamisel (katkemise vältimiseks ja libisemise parandamiseks) poolsula klaasikihiga. Traati toodetakse terasest, vasest, alumiiniumist ja muudest väärismetallidest või nende sulamitest.

Mingist metallist valmistatud traat võib olla kaetud teise metalli kihiga nõndanimetatud bimetall traat.

Traadi kasutamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Terastraati kasutatakse trosside, ehitussarruste, võrkude, kinnitusvahendite toomisel, sidumisvahendina ja paljudel teiste toodete valmistamisel lähtematerjalina.

Vasest, alumiiniumist, volframist ja niklisulameist valmistatud traate kasutatakse elektri- ja mähisejuhtmete valmistamiseks elektroonikatööstuses ja mujal.

Kuld-, hõbe-, plaatina- ja teistest väärismetallidest traati kasutatakse elektroonikatööstuses, laboratooriumides, ehtetööstuses jne.