Tostedt

Allikas: Vikipeedia
Tostedt

Vapp

Pindala 48,5 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 14 578 (31.12.2022)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 53° 17′ N, 9° 43′ E
Valla asend Harburgi kreisis

Tostedt (alamsaksa Töst) on vald Saksamaal Alam-Saksi liidumaal Harburgi kreisis.

Valla pindala on 48,24 km². 31. detsembril 2017 elas seal 13 816 inimest.

Tostedt (2012)

Tostedt paikneb Lüneburgi nõmme loodeserval, 35 km Hamburgist edelas ja 55 km Bremenist idas. Piirkonna kõrgeim punkt 70 m üle merepinna on Welle sissepääsu juures, selle madalaim punkt on 43 m üle merepinna Todtglüsingeni idatipus.

Tostedti lähedalt voolab Este jõgi Hollenstedti suunas ja Oste jõe allikas on Sittenseni suunas, samuti ojad Dohrener Mühlenbach, Langeloher Bach ja Todtglüsinger Bach.

Tostedti vallas on külad Tostedt, Todtglüsingen, Langeloh, Neddernhof ja Wüstenhöfen ning talud Dreihausen ja Tiefenbruch. Koht Tostedt-Land kuulub osaliselt Tostedti valda ja osaliselt Wistedti valda.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jääaja rahnude park Todtglüsingenis
Raekoda
Kohus

Tostedti esmamainimine on aastast 1105. 1625. aastal rajati Tostedtis jurisdiktsioon. Isegi täna on Tostedt kohaliku kohtu asukoht äriregistri jurisdiktsiooniga kogu Elbe-Weseri kolmnurga piirkonnale. Vana postkontori hoones Am Sande, kus hobuseid vahetati, peatus ükskord Prantsuse keiser Napoleon. Paigad Todtglüsingen ja Tostedt ühendati 1. juulil 1972.

Muusikaelu[muuda | muuda lähteteksti]

Üle 150 aasta on olnud Todtglüsingeni laskmisklubi marsiorkester, ja sama Tostedtis ning Tostedti meestelaulu klubi.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Kõige edukamad spordiklubid on Todtglüsingeri spordiklubi, spordiklubi MTV Tostedt, mille liikmed on teises rahvuslikus lauatennise liigas ja naiste pesapalli liiga võistkond Dohren Wild Farmers. Wild Farmersi juuniorid võitsid Saksa meistrivõistlused 2010. aastal. On veel Tostedti laskmisklubi, Todtglüsingeni laskmisklubi, tenniseklubi ja ratsutamisklubi.

Turvalisus[muuda | muuda lähteteksti]

Tostedtis on kaks vabatahtlikku tuletõrjejaoskonda, Tostedti tuletõrjujad ja Todtglüsingeni tuletõrjujad. On ka politseijaoskond.

Sündmused[muuda | muuda lähteteksti]

Tostedti vanakraamiturg Himmelswegil
  • 1973. aastast toimub oktoobri esimesel nädalavahetusel Tösteri vanakraamiturg. See on suurim vanakraamiturg Põhja-Saksamaal. Kaupa pakub umbes 700 eksponenti, kes tulevad Saksamaalt, Hollandist ja Taanist.
  • Advertising circle Tostedt esitleb Christmas Market.
  • 1. mail toimub Todtglüsingenis Todtglüsingeni laskmisklubi, tuletõrjejaoskonna ja Todtglüsingeni spordiklubi üldine festival Meiupuu.
  • Tostedtis ja Todtglüsingenis on Schützenfestid.

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Este rattarada ja Oste rattarada Bremervörde suunas jõuavad Tostedti jaama. Euroopa pikamaa tee E1 rajad Heidschnuckenweg, Freudenthalweg ja Heidepuzzle-trail läbivad idapoolse metsaala Lohbergeni

Majandus ja taristu[muuda | muuda lähteteksti]

Tostedt Bundesstraße 75-l kiirtee A1 lähedal oli kunagi peatuspaigaks Hamburgi ja Bremeni vahel. Tostedt on Hamburgi metropolipiirkonna osa ja Hamburgi Transpordiliidu HVV liige. Tostedti jaam on metronoom-raudteekompanii Hamburgist Bremenisse peatuspaik. Tostedti jaam on varustatud puuetega inimestele. Jaamast on 32 minutit Hamburgi peajaama ja 36 minutit Bremeni keskjaama.

Tostedtis asub Tostedti kreisikohus.

  • Tostedti avalik bassein on üks väheseid Saksamaal ilma tasuta.
  • Tostedtis on 1982. aastal asutatud töötuba puuetega ja vaimse puudega inimestele.

Tostedti koolid on gümnaasium, Realschule, Hauptschule ja mitu algkooli. Mitu lasteaeda ja looduslasteaed.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]