Teine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Levinasi mõistest; Peirce'i mõiste kohta vaata artiklit Teine (Peirce); Sartre'i mõiste kohta vaata artiklit Teine (Sartre); Lenna albumi kohta vaata artiklit Teine (album)

Teine (inglise: other, saksa: andersartig, vene: другой; ka võõras) on filosoofia, psühholoogia, eetika, kriitilise teooria ja kultuuriuuringute põhimõiste (mingilmääral sõna objekti asemel), mis tähendab teist, ehk mittemina. Teine on kõik see, mis ei ilmne minuna. Teine on inimese kui ühiskondliku olendile see, kellel on suunatud suhtlemine.

Martin Heideggeri mõtlemine sisaldas arusaama (keskmisest) teiseset. M. Buber ja H.-G. Gadamer hakkasid suhtlemisõpetuses kasutama mõistet "teine".

Emmanuel Levinasi mõtlemises ja eetikas oli teine teistsuguse tunnistamine. Teise inimesega kohtudes ei püüta teda suruda raamidesse. Teisega seotud mõtlemine on totaalsuse ja totalitarismi vastane. Levinasil teise eristamisega algab vägivallast hoidumine. Ta kritiseeris 20nda sajandi filosoofias teise ühetaolisustumist ja taandamist (mingiks kindlaks vormiks või "standardiks"). Sartrel teine on mõtlev olemus, mis pärineb minuga samast olevast. Tänapäeva mõtlemises teisest algabki erinevus.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Leho Lamus. "Mõtlemise mõistevõrk", lk 337.