Tavalahutusega televisioon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Tavalahutusega televisioon ehk SD-televisioon (SDTV, inglise k standard-definition television) on digitaaltelevisiooni süsteem, mille lahutusvõime on enam-vähem sama mis analoogtelevisiooni värvisüsteemides: Euroopas kasutusel olnud PAL ja SECAM (kaadris 625 rida, millest 576 rida kasutati pildi esitamiseks) ja USA NTSC (525 rida, millest 480 rida olid nähtavas kaadris). SDTV kaadris võib tegelikult olla sõltuvalt programmiallikast erinev arv ridu vahemikus 480–600.[1]

Analoogsüsteemile PAL vastava SDTV lahutuse tähis on 576i ja analoogsüsteemi NTSC korral 480i (i sõnast interlace tähistab ülerealaotust, vt Televisioonisüsteem).

Valdav osa digitaaltelevisiooni programme on seniajani tavalahutusega. Kõrglahutusega (HDTV 720p, 1080i, 1080p) programmidele üleminek toimub väga aeglaselt. HDTV-programmid vajavad edastamiseks oluliselt laiemat sagedusriba. Kui ühte 8 MHz laiusesse televisioonikanalisse mahub kümmekond SDTV programmi, siis HDTV programme mitte rohkem kui kolm. Võimalusi täiendaks üleminek DVB-T2 standardile, mis kasutab kõrgemat bitisagedust.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]