Tatari Ooperi- ja Balletiteater

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tatari Ooperi- ja Balletiteater
Afišš Tatari Ooperi- ja Balletiteatri fassaadil (2021)

Musa Cəlili Tatari Riiklik Akadeemiline Ooperi- ja Balletiteater (tatari keeles Муса Җәлил исемендәге Татар Дәүләт Опера һәм Балет театры) on Venemaa ooperi- ja balletiteater Tatarstanis Kaasanis.

Teater (algselt tegutses ainult ooperiteatrina) on asutatud 1939. aastal. Ooperi- ja balletiteater alates 1941. aastast. Uue teatrihoone ehitamist alustati 1936. aastal. Valmis see saksa sõjavangide tööga 1950. aastate keskel. Avati 1956. aastal. 1988. aastal sai akadeemiliseks.

Musa Cəlil[muuda | muuda lähteteksti]

1956. aastast kannab ooperi- ja balletiteater Nõukogude Liidu kangelase Musa Cəlili auks praegust nime. Musa Cəlil (1906–1944) oli luuletaja ja Tatari ooperiteatri kirjandusala juhataja. Suures Isamaasõjas Punaarmeesse mobiliseerituna langes ta 1942. aastal sakslaste kätte vangi ja lasi seejärel end värvata Relva SS Tatari leegioni, kus ta aga ühines põrandaaluse antifašistliku grupiga. Augustis 1943 Gestapo poolt arreteeritud ja augustis 1944 Berliinis giljotineeritud. 1956. aastal anti talle postuumselt Nõukogude Liidu kangelase aunimetus.

Festivalid[muuda | muuda lähteteksti]

Teatris peetakse kahte rahvusvahelist festivali: ooperifestivali Kaasanis sündinud ooperilaulja Fjodor Šaljapini (korraldatakse alates 1982. aastast) ja balletifestivali tatari päritolu balletitantsija Rudolf Nurejevi (1993. aastast) auks.

Esitantsijaid[muuda | muuda lähteteksti]

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]