Tatar

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tatar
Tatar Fagopyrum esculentum
Tatar Fagopyrum esculentum
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Katteseemnetaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Nelgilaadsed Caryophyllales
Sugukond Tatralised Polygonaceae
Perekond Tatar Fagopyrum

Tatar (Fagopyrum Mill.) on taimeperekond tatraliste sugukonnas.

Perekonda kuulub 15–16 liiki.

Eestis kasvatatakse teraviljana harilikku tatart (Fagopyrum esculentum). Samuti esineb tulnukana idatatar (Fagopyrum tataricum).

Harilik tatar[muuda | muuda lähteteksti]

Tatrataim pärineb Kesk-Aasiast, tema kodumaaks peetakse Tiibetit. Tatart on kasvatatud Hiinas ja mujal idamaades alates 10.–13. sajandist, kust ta Venemaa ja Türgi kaudu jõudis Mandri-Euroopasse. Tänapäeval kasvatatakse tatart Euroopas (k.a Eestis), Indias, Lõuna-Aafrikas, Lõuna-Ameerikas, Venemaal ja Jaapanis (Harilik tatar, 2017).

Euroopasse toodi tatar 13. sajandil. Eestisse toodi tatar 18. sajandil Siberist, kus seda kasvatasid tatarlased. Sealt tuleb ka nimetus "tatar". Tatar ei ole teravili tavalises mõistes, ta kuulub tatarlaste sugukonda, tema vili on tegelikult pähkel. 2011. aastal kasvas tatar Eestis 300 hektaril, mille kogusaak oli 100 tonni, saagikus 500 kg/ha kohta. Eestis on tatar rohkem levinud Lõuna-Eestis. Tatar on sobiv mahepõllumajanduse kultuur.

Tatra saadused[muuda | muuda lähteteksti]

Tatar on suurepärane nektari- ja õietolmutaim, teraviljakultuur ja ravimtaim. Tatratangu peetakse “tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu riisi asendajana. Tatart kasutatakse laialdaselt rahvameditsiinis, üha rohkem arste soovitab ravikuuri määramisel seda tarvitada. Teadlased peavad tatart üheks tuleviku perspektiivikamaks ravivahendiks. Tiibeti meditsiinis kasutatakse tatart juba ammu ravimina (Mihkelsoo, 2008).

Tatar ei sisalda gluteeni (teraviljavalk) ja sobib kasutamiseks dieettoiduna gluteenitalumatuse korral. Tatratoidud seedivad kergesti, on toitvad ja taastavad jõuvarusid.

Tatar kui ravimtaim[muuda | muuda lähteteksti]

Tatar oma toime tõttu on eriti vajalik suurtes tööstusrajoonides ja linnades halbades keskkonnatingimustes elavatele inimestele. Tatar puhastab organismi, vähendab ja blokeerib kantserogeenide toimet ja taastab nende tekitatud mõjude eelse olukorra rakkudes.

Tatart kasutatakse laialdaselt rahvameditsiinis. Teda on hakatud kasutama just eriti viimasel ajal. Kõikides tervisliku toitumise programmides on tatra kasutamine lausa kohustuslik. Tatar aitab hästi ravida köha, depressiooni, organismisiseseid verejookse, mao- ja soolestikuhaigusi, allergiat, astmat, suhkurtõbe, reumat jne.[viide?]

Tatraliike[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]