Tantsuakadeemia

Allikas: Vikipeedia

Tantsuakadeemia (prantsuse keeles academie de danse) on tantsu kõrgharidusega seotud kool.

Mõiste “akadeemiline” on eesti keeles, nagu teisteski keeltes laialt kasutusel. Akadeemiline on teaduslik, kõrgtasemeline ja teatavaid traditsiooni järgiv (nt rõivastuses ja rituaalides), sageli lisatakse akadeemia mõne asutuse või vabakonna nimele, et rõhutada selle seotust akadeemilise institutsiooniga, näiteks ülikooliga (Akadeemiline habitus, akadeemiline identiteet, [1]).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tantsuakadeemia termin pärineb Prantsusmaalt, kui kuningas Louis XIV allkirjastas dokumendi Letters Patenti ja lõi 1661. aasta märtsis esimese tantsuakadeemia nimega ''Académie Royale de Danse''. Teadlased on tegelenud dokumendi uurimise ja õppimisega, kuid originaalne dokument, mille oli allkirjastanud kuningas ise, suleti Prantsusmaa rahvusarhiivi. Dokument on siiani pääsenud tantsuajaloolaste kriitiliste analüüside käest. ''Académie Royale de Danse'' eesmärk oli anda tantsu ja muusikameistritele võrdsed õigused ning kajastada tantsu küsimusi, neid analüüsida ja normaliseerida (Needham 1997). Esimene tantsuakadeemiaks määratlev institutsioon Académie koosnes kolmeteistkümnest tantsumeistrist, kelle kuningas Louis XIV valis kunsti kõige kogenumaks. Académie toimis kuni 1789.aastani.

Tantsu kõrgharidus Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Tantsuharidust Eestis on võimalik omandada peamiselt kahes ülikoolis. Tallinna Ülikool´i koreograafia erialal ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunst´i erialal. Esimene õppekava tantsu kõrghariduse omandamiseks avati 1990/91. aasta sügisel, kui alustas tööd kultuurialast kõrgharidust andev õppeasutus Viljandi Kultuurikolledž (Kultuuriakadeemia nägu, ajalugu, [2]). Tallinna Ülikoolis alustati 1992. aastal Tallinna Pedagoogikaülikool´i nime all kasvatusteadlaste ettevalmistamisega (Kronoloogia, [3]).

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia tantsukunsti õppekava valmistab ette tantsuõpetajaid ja tantsukunstnikke. Koolis omandakase baas tantsukunstiga tegelmiseks, õpitakse erinevaid tantsutehnikaid ning arendatakse loovust: improvisatsioon, tantsukompositsioon ja tantsuetenduste loomine. Loovpraktilise tegevuse ja kehalise kogemuse arendamist toetavad teoreetilised ained: tantsuajalugu, tantsuanalüüs, anatoomia, kunsti ja kultuuriajalugu jne (Tantsukunst, [4]).

Tallinna Ülikooli koreograafia õppekava käsitleb erinevaid esteetikaid tantsus, etenduskunstide ajalugu, tantsukompositsiooni, improvisatsiooni ning etenduskunste siduvaid aineid, kus tehakse koostööd nii filmi-, muusika- kui ka kunstitudengitega (Koreograafia, [5]).

Eestis tantsu kõrgharidusega seotud koolide ja haridusprogrammide loend[muuda | muuda lähteteksti]

  • Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia
  • Tallinna Ülikool
  • Rahvatantsujuhtide kool
  • Tallinna Balletikool

Tallinnas tegutseb ka Tantsuakadeemia nimeline huvihariduslik tantsukool, mida juhib Märt Agu. Nimele vaatamata ei ole tegu kõrgharidusasutusega.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Needham, M. 1997. Louis xiv and the Académie Royale de Danse, 1661—A commentary and translation. [6] (25.11.2019)

Marquie, H. 2014. Retrospective look at dance studies in France. [7] (26.11.2019)

Académie Royale de Danse [8] Akadeemilisus [9] Tantsukunst [10]

Koreograafia [11] Tantsuharidus Eestis- mured-rõõmud-ootused [12]