T-kvark

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

T-kvark (ehk top-kvark, ehk tipukvark) on kolmanda põlvkonna kvark, mis kannab lõhna tipusus (inglise keeles topness). Ta on ühtlasi up-tüüpi kvark, see tähendab, et tema isospinn on 1/2. Üldse eksisteerib kuus erinevat tüüpi kvarki (u-, d-, s-, c-, b- ja t-kvark).

T-kvark on fermion (tema spinn on 1/2) ning tema elektrilaeng on 2/3e. Ta on konkurentsitult kõige raskem kvark. Tema seisumass on umbes 172,6 ±1,4 GeV (see on samas suurusjärgus tantaali ja volframi aatomituuma massiga). Kui u-, d- ja s-kvarki nimetatakse kergeteks kvarkideks, siis c-, b- ja t-kvargid loetakse rasketeks kvarkideks.

T-kvargi eluiga on 10–25 sekundit. Et tugeva vastasmõju toimimiseks vajalik aeg on üle 20 korra suurem, siis ei suuda t-kvark hadroniseeruda (st. moodustada liitosakesthadronit). Seetõttu on T-kvark parim võimalus füüsikute jaoks jälgida üksikut kvarki.

T-kvark avastati 1995. aastal Fermilabis, mille kiirendi Tevatron oli tollal ainus, mis oli võimeline andma põrkuvatele osakestele energia, mis on vajalik t-kvargi tekitamiseks.

T-kvargile plaaniti alguses (b-kvargi avastamisel) anda nimi truth (tõde), mis oleks olnud paaris nimetusega beauty (ilu), kuid hiljem juurdus nimetusena siiski top (tipp) paaris nimetusega bottom (põhi).

Tipusus[muuda | muuda lähteteksti]

Tipusus on üks lõhna kvantarvudest. T-kvargi tipusus on 1 ja t-antikvargi tipusus on –1. Et t-kvark ei hadroniseeru, siis ei ole teada ühtegi osakest, mis sisaldaks t-kvarki.