Tööpartei (Holland)

Allikas: Vikipeedia
Hollandi Tööpartei
Partij van de Arbeid
Esimees Diederik Samsom
Asutamine 1946
Peakorter Herengracht 54, Amsterdam
Ideoloogia Sotsiaaldemokraatia
Europarlamendi fraktsioon Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon
Koduleht http://www.pvda.nl

Hollandi Tööpartei (hollandi Partij van de Arbeid, lühend: PvdA) on sotsiaaldemokraatliku suunitlusega Hollandi partei. Loodi 1946. aastal, kui liitusid sotsialistlik Hollandi Sotsiaaldemokraatlik Töölispartei (SDAP), väike sotsiaalliberaalne Vabameelsete Demokraatlik Liiga (VDB) ja väikene sotsiaalprotestantlik Kristlik Demokraatlik Liit (CDU).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tööpartei loojad tahtsid lõpetada ühiskonna jaotumist piilariteks (hollandi Verzuiling) rahvapartei moodustamise kaudu (HSDTP esindas sotsialistliku piilarit, VDL esindas üldist piilarit, KDL protestantliku piilarit). 1946. aasta programm kombineeris sotsialistlike ideaale liberaalsete, religioonsete ja humanistlike ideedega. 1948. aastal lahkus osa liberaale HTP-st, kuna neid ei rahuldanud partei sotsialistlik diskursus. Seega eesmärk piilareid kaotada HTP-l ei õnnestunud. Lahkulöönud liberaalid moodustasid koos konservatiivse Hollandi Vabaduseparteiga (PvdV) paremtsentristliku konservatiiv-liberaalse Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia Eest (VVD).

Esindatus valitavates kogudes[muuda | muuda lähteteksti]

Parteil on 6 kohta Euroopa Parlamendis, mis on suurim esindus Hollandi parteidest. Hollandi parlamendi teises kojas on HTP-l 9 kohta 150-st, esimeses kojas 6 kohta 75 kohast. 2007–2010 kuulus Tööpartei KDÜ ja Kristliku Liiduga KDÜ juhitavasse valitsusse.

Rahvusvahelised suhted[muuda | muuda lähteteksti]

Partei kuulub Sotsialistlikku Internatsionaali ja Euroopa Sotsiaaldemokraatlikku Parteisse.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]