Tänapäev

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tänapäev (kirjastus))
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kirjastusest; ajakirja kohta vaata artiklit Tänapäev (ajakiri); ajalehte kohta vaata artiklit Tänapäev (ajaleht)

Tänapäev
Asutatud 1999
Peakorter Tallinn, Eesti
Koduleht www.tnp.ee

Tänapäev on Tallinnas tegutsev kirjastus, mis alustas tegevust 1. septembril 1999. Kirjastuse põhivaldkondadeks on ilukirjandus, ajaloo- ja teatmekirjandus, elulood, laste- ja noortekirjandus, terviseraamatud ning huumor. Tänapäev on nime saanud 1930. aastatel ilmunud ajakirja järgi, kuid ei oma selle väljaandega muud seost.

2000. aastal kirjastas Tänapäev 45 raamatut, 2001. aastal oli see arv 60, 2005. aastal 92 raamatut ning 2011. aastal ilmus 125 raamatut. 2015. aastal kirjastati umbes 140 ja 2017. aastal umbes 150 nimetust raamatuid. Tõlgitud ilukirjandus ilmub peamiselt sarjas “Punane raamat”, mis koondab tunnustatud kirjanikke, nagu Oscar Wilde, Kurt Vonnegut, Albert Camus, Franz Kafka, Paul Auster, Günter Grass, Ian McEwan, John Irving, Mihhail Bulgakov, Anton Tšehhov jpt. Uute tõlgete kõrval ilmub ka populaarsema klassika kordustrükke. Tänapäev avaldab ka kriminaalromaanisarju, kus on ilmunud näiteks Georges Simenoni, Dashiell Hammetti, M. C. Beatoni, Boriss Akunini ja Robert van Guliku raamatud.

Aimekirjanduses on rõhk kvaliteetsetel ajaloo- ja teatmeraamatutel, mis käsitlevad nii uuemat kui ka vanemat ajalugu.

Viimastel aastatel on Tänapäev olnud kõige suurem eestikeelse luule kirjastaja. Eestikeelse lastekirjanduse jaoks on sari “Minu esimene raamat”, kus avaldatakse just kohalike autorite teoseid ning mille kaudu on tuntuks saanud mitu uut lastekirjanikku ja lasteraamatute illustraatorit. Sarnaselt eelmisega ilmub ka sari “Tänapäeva noorsooromaan”, mille raamatud on mõeldud peamiselt teismelistele.

Tänapäev on tuntud ka vanade fotode ja postkaartide põhjal koostatud pildialbumite kirjastajana.

Raamatusarjad[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjastus on välja andnud raamatusarju "Punane raamat", "Minu esimene raamat", "Tänapäeva noorsooromaan" ja "Looduse lood".

Romaanivõistlused[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjastus Tänapäev on korraldanud romaanivõistlusi. Esimese võitis Angela Hofberg romaaniga "Ikkagi",[1] teise Avo Kull romaaniga "Haigla"[2] ning kolmanda Janka Leis romaaniga "Vihmasaatjad".[3]

Koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskusega korraldatakse algupärase noorteromaani võistlust.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]