Mine sisu juurde

Avo Kull

Allikas: Vikipeedia

Avo Kull (31. juuli 1945 Tallinn23. juuni 2019) oli eesti kirjanik, ehitaja ja ettevõtja.

Ta sündis Tallinnas ja kasvas Järvamaal Vetepere külas. Ta lõpetas Albu Algkooli, hiljem Ambla Keskkooli. Tahtis minna Tartu Riiklikku Ülikooli õigusteadust õppima, kuid ei saanud katsetel läbi.[1] Selle asemel tuli tal kolm aastat olla sõjaväes Araali mere ääres.

1990. aastatel rajas ta valgusteid tootva ettevõtte Optima ja 2005. aastal ettevõtte Koduvalgus.

Avo Kull oli Rapla Rotary klubi liige ja aastatel 2010–2011 klubi president.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene töökoht oli Kullil Põlva MEK-is, kus ta töötas töödejuhatajana.

1982. aastast sai temast Rapla MEKi juhataja. Kontrolli käigus avastati, et tal ei ole kõrgharidust ning ta saadeti Kuibõševi-nimelisse ehitusinstituuti õppima. Avo Kulli juhtimisel ehitas Rapla MEK algupärase Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi hoone.

Pärast rahareformi 1992. aastal hakkas ta rajama puidutööstusvabrikut Optima. Algul eksporditi puidust tooteid Skandinaaviasse, Inglismaale ja Prantsusmaale. Firma andis tööd 30 inimesele.

Avo Kulli hobiks oli veinide kogumine. Huvi sai alguse Prantsusmaal, kus iga eine juurde pakuti veini. Itaalias tutvustas sealne sõber talle veinimaju ja -kultuuri. Teine suur kirg oli lugemine ja kirjutamine.

Tema abikaasa oli Maie Kull ja neil on tütar Katrin.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandusele lähendas Kulli sõjaväeteenistuses loetud ajakiri Neva. Põlva ajalehetoimetuses pakkus toimetaja Enn Esko Avo Kullile võimalust tõlketöödeks. Sealt sai Kull enda sõnul aimu, kuidas peab tekst olema üles ehitatud ning mis vahenditega luua põnevust. Avo Kulli ajendasid tema enda sõnul kirjutama läbielatud sündmused.

Tema sulest on ilmunud teosed "Haigla", "Kaubamaja", "Vabrik", "Reporter", "Ausammas" ja "Must klaasmaja". "Haigla" pani Kull kirja alles pärast 30 aastat peas läbimõtlemist.

Avo Kull ei pidanud end kirjanikuks, öeldes: "Ma olen ärimees, kellele meeldib kirjutada."

Avo Kulli romaanid kuuluvad ajaviitekirjanduse hulka. Tema romaanid on tõetruud, kannavad edasi ajastu hõngu. Kull kirjutab sellest, mida teab ja tunneb ning mida on omal moel kogenud. Enda sõnul peavad tema romaanide tegelased midagi tahtma, millegi nimel tegutsema. 2009. aastal saavutas romaan "Haigla" kirjastuse Tänapäev romaanivõistlusel esikoha. Kirjandusvõistlusel BestSeller 2015 saavutas romaan "Must klaasmaja" ilukirjanduse kategoorias teise koha. Avo Kull imetles eesti kirjanikku Tõnu Õnnepalu.[2]

Teosed ajalises järjestuses:

  • 2010 "Haigla"
  • 2011 "Kaubamaja"
  • 2012 "Vabrik"
  • 2013 "Reporter"
  • 2014 "Ausammas"
  • 2016 "Must klaasmaja"

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ehavere, Liis (11. november 2014). "Avo Kull – ärimehest kirjanik Raplast". Maaleht. Vaadatud 29.11.2021.
  2. Ellermaa, Einar (4. mai 2015). "Kirjandusvõistluse auhinnavõitja Avo Kull: Kui tekib emotsionaalne suhtumine rahasse, siis varsti jääte rahast ilma". delfi.ee. Vaadatud 29.11.2021.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]