Eesti Lastekirjanduse Keskus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eesti Lastekirjanduse Keskus.IMG 3682.JPG

Eesti Lastekirjanduse Keskus (2. jaanuarini 2007 Eesti Lastekirjanduse Teabekeskus) on lastekirjandusalane kompetentsikeskus ning eriala- ja lasteraamatukogu. Keskuse põhiülesanne on eesti lastekirjanduse arendamine, kogumine, säilitamine, uurimine ning vahendamine hariduslikel, teaduslikel ja elamuslikel eesmärkidel.

Eesti Lastekirjanduse Keskus on Kultuuriministeeriumi valitsemisalas tegutsev ja ministeeriumi hallatav riigiasutus. Keskus on asutatud 1. jaanuaril 1975. aastal moodustatud Eesti Laste- ja Noorteraamatukogu õigusjärglasena.

Keskus on igapäevaselt avatud kõigile huvilistele, kes saavad külastada majas asuvat lasteraamatukogu, illustratsioonigaleriisid, eesti lastekirjanduse varakambrit ja Nukitsamehe muinasjutupööningut.

Lastekirjanduse keskuse põhitegevused[muuda | muuda lähteteksti]

  • kogub ja säilitab eestikeelseid ning Eestis ilmunud lasteraamatuid ja -ajakirju ning eesti lastekirjanduse tõlkeid.
  • koordineerib lastekirjanduse uurijate koostööd; annab teavet ja konsultatsioone valdkonna professionaalidele ja kõigile huvilistele; korraldab koolitusi, konverentse ja seminare; kirjastab lastekirjanduse alaseid väljaandeid;
  • korraldab loomekonkursse ja annab välja lastekirjanduse auhindu;
  • tutvustab ja vahendab lastekirjandust avalikkusele haridusprogrammide, meedia ning avalike ürituste kaudu; algatab ülevabariigilisi kirjandus- ja lugemisprojekte; korraldab lastele kirjanduse ja raamatutega seotud vabaaja- ja huvitegevust;
  • populariseerib eesti lastekirjandust välismaal, osaleb raamatumessidel;
  • kogub ja säilitab eesti illustraatorite originaalloomingut ja korraldab illustratsiooninäitusi;
  • pakub lugemisvara kuni 16-aastastele lastele.

Kogud[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Lastekirjanduse Keskuse kogudes on kokku üle 64 000 teaviku. Vanim seal säilitatav eestikeelne lasteraamat pärineb aastast 1815.

Traditsioonilised üritused[muuda | muuda lähteteksti]

Lastekirjanduse keskus korraldab lastekirjanduse ja laste lugemise alaseid üritusi. Igal aastal 3. märtsil korraldatakse lastekirjanduse aastakoosolekut ja 20. oktoobril üleriigilist ettelugemispäeva, detsembris antakse Aasta Rosina auhind aasta erinäoliseima lasteraamatu autorile. Igal paarisaastal korraldab keskus Nukitsa konkurssi lastele enim meeldinud eesti lastekirjaniku ja lastekirjanduse illustraatori väljaselgitamiseks. Samuti antakse paaritul aastal välja Muhvi auhinda parimale lastekirjanduse kajastajale ajakirjanduses.

Lisaks korraldab lastekirjanduse keskus igal aastal maikuus lasteraamatukoguhoidjate õpipäeva ja seminari "Laps kirjanduses" koostöös Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusega. Koos kirjastusega Tänapäev korraldab keskus Noorteromaani võistlust, koos kirjastusega Tänapäev ja ajakirjaga Täheke lastejutuvõistlust Minu esimene raamat, koos kirjastusega Päike ja Pilv Põlvepikuraamatu konkurssi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]