Mine sisu juurde

Suessi laht

Allikas: Vikipeedia
Suessi laht

Suessi laht on laht Punase mere põhjaosas.

Laht piirneb läänes Aafrikaga ja idas Aasiaga. Laht on 325 km pikk ja 45 km lai, sügavus on keskmiselt 40 ja maksimaalselt 60 m. Laht jääb täies ulatuses Egiptuse sisevetesse.

Lahe põhjaosas asub Suessi sadam, millest lähtub Suessi kanal. See ühendab Punast merd Vahemerega ja võimaldab märgatavalt lühendada mereteed Euroopast India ookeanile: enam pole vaja sõita ümber terve Aafrika nagu enne kanali valmimist 1869. aastal. Sellest tulenevalt on Suessi laht väga tiheda laevaliiklusega.

Lisaks Suessile on suurimad lahe kaldal olevad asulad põhjast lõunasse lahe idakaldal (Aasias) Abu Zanimah, Abu Rudays, At-Tufr ja Sharm el Sheikh ning läänekaldal (Aafrikas) Ayn Sukhnah, Az-Zafaranah, Ras Gharib, Az-Zaytunah ja Jamsah. Lahe kummalgi kaldal on maantee, mis mainitud asulaid selles järjekorras ühendab.

Suessi lahe on moodustanud suhteliselt noor, kuid praegu passiivne rift umbes 28 miljonit aastat tagasi. Teine rift kulgeb Punase mere põhjatipust põhja, moodustades Al-‘Aqabah' lahe, kuid ei lõpe Al-‘Aqabah' lahe otsas, vaid jätkub mööda Iisraeli ja Jordaania piiri läbi Surnumere ja Kinnereti järve.