Steglitz-Zehlendorf

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Steglitz-Zehlendorfi rajoon

saksa Bezirk Steglitz-Zehlendorf

Coat of arms of borough Steglitz-Zehlendorf.svg

Pindala: 103 km²
Elanikke: 295 550 (31. oktoober 2010)
Steglitz-Zehlendorfi rajoon asend Berliinis ja rajooni kuuluvad linnaosad

Steglitz-Zehlendorf on Berliini linnarajoon, mis moodustati 2001. aasta haldusreformi käigus varasemate Steglitzi ja Zehlendorfi rajoonide liitmisel.

Linnaosad ja rajooni üldilme[muuda | muuda lähteteksti]

Wannsee järv

Steglitz-Zehlendorfi rajoon koosneb seitsmest linnaosast:

Steglitz-Zehlendorfi rajoon hõlmab nii ulatuslikke puhkealasid kui ka erinevaid elu- ja äripiirkondi. Rajooni lääneosas asub Wannsee järve ümber kujunenud puhkeala ning lõunaosas Grunewald koos Krumme Lanke ja Schlachtsee järvedega, mida berliinlased eriti suvel aktiivselt külastavad.

Dahlemi linnaosas asub terve rida teadusasutusi ning Berliini Vaba Ülikool. Zehlendorf on peamiselt elupiirkond ning Lichterfeldet iseloomustab Gründerzeiti-aegne villapiirkond. Idapoolses Steglitzi linnaosas on tuntav tugevam linnaplaneering ning seal asub Berliini suuruselt teine kaubanduskeskus.

Elanikkond[muuda | muuda lähteteksti]

Rajooni erinevad piirkonnad on väga erineva asustustihedusega. Pool rajooni elanikkonnast elab Steglitzi ja Lichterfelde linnaosades. Steglitz on üks Berliini suurema asustustihedusega linnaosi, samas kui Wannsee on üks hõredamalt asustatuid. Wannsees elab vaid kolm protsenti rajooni elanikest, kuigi linnaosa moodustab ligi neljandiku rajooni pindalast.

Steglitz-Zehlendorf on Berliini kõige kõrgema elatustasemega rajoon, mille mitmeid elupiirkondi iseloomustab suhteliselt kõrge sissetulek ja väike tööpuudus. Dahlem, Zehlendorfi järve- ja metsaalad ning Lichterfelde-Westi villakoloonia kuuluvad kesklinna kõrval Berliini eelistatumate elupiirkondade hulka. Rajooni elanike keskmine vanus on kõrgem võrreldes Berliini keskmisega.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Berliini botaanikaaed
  • Bierpinsel (tõlkes „Õllepintsel“) – 1970. aastate stiilis restoranitorn Steglitzis
  • Berliini botaanikaaed
  • Düppeli muuseumküla
  • Wannsee järv
  • Lichterfelde-Westi villakoloonia – 1860. aastatest pärinev eksklusiivne munakivitänavatega elamupiirkond