Pankow

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib linnarajoonist; linnaosa kohta vaata artiklit Pankow' linnaosa

Pankow' linnarajoon

saksa Bezirk Pankow


Pindala 103,07 km²
Elanikke 409 335 (31.12.2019) Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 52° 34′ N, 13° 24′ E

Pankow [p'anko] (saksa keeles [paŋkoː]) on Berliini kõige suurema elanike arvuga linnarajoon. See moodustati 2001. aasta haldusreformi käigus Prenzlauer Bergi ja Weißensee linnarajooni liitmisel.

Linnaosad[muuda | muuda lähteteksti]

Pankow' rajoon koosneb 13 linnaosast:

Rajooni piires on elanikkond jaotunud väga ebaühtlaselt. Kaks kolmandikku elanikest elavad kolmes suuremas linnaosas: Prenzlauer Bergis, Pankow's ja Weißensees. Prenzlauer Berg on asustustiheduse poolest Berliini linnaosadest viies, samas kui Blankenfelde ja Stadtrandsiedlung Malchow on kaks kõige väiksema asustustihedusega linnaosa Berliinis. Kaks viimatinimetatud linnaosas moodustavad ligi viiendiku kogu rajooni pindalast, kuid neis elab vähem kui protsent rajooni elanikest. Neuköllni ja Kreuzbergi järel on Prenzlauer Berg Berliini suurima elanike arvuga linnaosa.

Elanikkond[muuda | muuda lähteteksti]

Regiooni elanikkonnast 50,5% moodustavad naised ja 49,5% mehed. Kogu linnaregiooni piires on välismaalaste osakaal 6,9%, kuid linnaosade kaupa erineb see näitaja märkimisväärselt.

Liiklus[muuda | muuda lähteteksti]

Schönhauser Allee raudteejaam

Pankow' rajooni teenindab metrooliin U2. Prenzlauer Bergi linnaosas asuvad Senefelderplatzi, Eberswalder Straße ja Schönhauser Allee metroojaamad ning Pankow' linnaosas Vinetastraße ja Pankow' metroojaamad. Schönhauser Allee ja Pankow' jaamad on lisaks sellele ka ümberistumisjaamad Berliini-siseselt sõitvatele S-Bahni rongidele.

S-Bahni liinidest asub Pankow' rajoonis peaaegu kogu põhjapoolne osa idaringi ringraudteest (Storkower Straße, Landsberger Allee, Greifswalder Straße, Prenzlauer Allee ja Schönhauser Allee raudteejaamad). Berliin Mitte rajooni piiril asub Bornholmer Straße raudteejaam, mida läbivad linna lõunaosast tulevad rongid suunal Oranienburg/Henningsdorf ja Bernau. Reinickendorfi rajooni piiril on Wollankstraße, Schönholz und Wilhelmsruh jaamad.

Rajooni läbib Oranienburgi-suunaline Bundesstraße 96a maantee.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Pankow' raekoda

Olulisemad hooned Pankow' rajoonis on 20. sajandi algusest pärinev Pankow' raekoda ja Schönhauseni loss Niederschönhausenis. Pankow'd peetakse roheliseks linnaosaks, kus märkimist väärivad parkidest Bürgerpark ja Schlosspark.

Tähelepanuväärne on ka Schönhauser Allee ja Prenzlauer Allee vahelise ala kohvikute ning baaride piirkond.

Weißensee linnaosas asub Euroopa suurim juudi kalmistu.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]