Star Trek (film 2009)

Allikas: Vikipeedia
Star Trek
Režissöör J. J. Abrams
Stsenarist Roberto Orci
Alex Kurtzman
Operaator Dan Mindel
Helilooja Michael Giacchino
Peaosades John Cho
Ben Cross
Bruce Greenwood
Simon Pegg
Chris Pine
Zachary Quinto
Winona Ryder
Zoe Saldana
Karl Urban
Anton Yelchin
Eric Bana
Leonard Nimoy
Monteerija Maryann Brandon
Mary Jo Markey
Produtsent J. J. Abrams
Damon Lindelof
Levitaja Paramount Pictures
Aasta 2009
Esilinastus Ameerika Ühendriigid USA 8. mai 2009
Eesti Eesti 8. mai 2009
Kestus 127 minutit
Riik USA
Keel inglise
Eelarve 150 miljonit dollarit
Piletitulu 385 miljonit dollarit
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne

"Star Trek" on 2009. aastal linastunud ulmefilm, mille peaosades on Chris Pine ja Zachary Quinto. Filmi lavastas J. J. Abrams. Film on Star Treki 11. film ja selle läbivaks teemaks on võitlus kogemata ajas rännanud Romuluse impeeriumi kaevanduslaevaga, mis üritab hävitada Maad.

Star Trek nomineeriti neljale Oscarile ja võitis ühe.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Tulevikus ähvardab Romulust supernoovaks muutuv täht. Spock üritab Romulust päästa, kuid see ebaõnnestub ja ta satub koos Romuluse kaevanduslaeva Naradaga 129 aastat minevikku. USS Kelvin uurib samal ajal minevikus ebatavalist tormi ja saab rängalt kannatada, kui tormist välja ilmuv Narada laeva ründab. Naradale läbi rääkima läinud Kelvini komandör Robault küsitakse aastat ja saadik Spocki asukohta, kuid peale aasta teada saamist tapab Narada komandör Nero Robau ja hävitab Kelvini. Kelvini komandöri asetäitja George Kirk evakueerib laeva ja rammib Kelviniga Naradat, et oma elu hinnaga päästekapsleid kaitsta. Lahingu ajal sünnitab Kirki abikaasa poja, kelle nimeks saab James T. Kirk.

17 aastat hiljem on noor Spock astumas Vulcani Teaduste Akadeemiasse, kuid otsustab liituda Tähelaevastikuga kui Akadeemia tema inimesest ema negatiivseks detailiks peab. Aastal 2255 on James T. Kirk mässav, kuid väga tark teismeline ja pärast baarikaklust soovitab Tähelaevastiku kapten Christopher Pike Kirkil Tähelaevastikuga liituda. Tähelaevastikus kohtab Kirk Leonard McCoy'd ja neist saavad head sõbrad.

Kolm aastat hiljem süüdistab Spock Kirki Kobayashi Maru simulatsioonis ebaausate võtete kasutamises. Kirk väidab, et ebaausate võtete kasutamine oli õigustatud, sest test oli loodud võitmatuks. Kohus katkestatakse Vulcanilt saabunud appikutse tõttu ja kadetid saadetakse planeedile appi. McCoy ja Kirk asuvad USS Enterprise'i pardale, kuid hilineb hüppega. Teel Vulcanile tuvastab Enterprise ebatavalise tormi ja kaotab ühenduse teiste laevadega. Kirk taipab, et samasugune torm oli ka Kelvini hävitamise eel ja veenab Enterprise'i komandöri Christopher Pike'i, et appikutse on lõks.

Pike otsustab Kirki hoiatust kuulata ja annab lahinguhäire. Vulcanile saabudes avastatakse, et ülejäänud laevastik on hävitatud ja Narada puurib Vulcani tuuma. Narada ründab Enterprise'i ja laev saab tõsiselt kannatada. Pike suundub Nero kutsel Naradale läbirääkimisi pidama ja annab juhtimise üle Spockile ja määrab kapteni asetäitjaks Kirki. Kirk ja Hikaru Sulu proovivad planeeti päästa ning kuigi nad suudavad puuri peatada, hävitab Narada tehisliku musta augu tekitamisega Vulcani ja Pike võetakse pantvangi. Spock suudab vahetult enne Vulcani hävingut päästa planeedi juhtkonna ja oma isa, kuid ta ema saab napilt surma.

Narada asub seejärel teele Maale ja Nero asub Pike'i piinama, et temalt Maa ligipääsukoodid saada. Samal ajal jäetakse Kirk planeedile Delta Vega maha, sest ta üritab Spocki vastu mässu. Seal kohtab Kirk Spocki vanemat versiooni kes selgitab talle, et tema ja Narada komandör on tegelikult tulevikust. Ta üritas Nero koduplaneeti päästa, kuid katse ebaõnnestus ja Nero perekond hukkus koos planeediga. Narada ja Spock sattusid seejärel musta auku ja rändasid ajas tagasi. Nero võttis pärast USS Kelvini hävitamist Spocki kinni ja jättis ta Delta Vegale, et ta näeks kuidas Vulcan hävitatakse.

Kirk avastab pärast vanema Spocki jutustuse ära kuulamist, et planeedil on Tähelaevastiku valvepost ja sinna jõudes kohtavad nad Montgomery Scotti. Vanema Spocki abiga õnnestub Scottil ja Kirkil hüpata Enterprise'i pardale. Seal võetakse nad kinni ning Kirk kasutab vanema Spocki nõuannet ja provotseerib Spocki ennast ründama, et ta sel viisil ametist taanduma sundida. Laeva juhtimine läheb Kirkile, kes suundub Maale, et Naradat takistada. Kirk hüppab koos Spockiga Naradale ja samal ajal kui Kirk päästab Pike'i, varastab Spock vanema Spocki laeva ja hävitab Narada puuri, et Maa päästa. Spock rammib oma laevaga Naradat ja tekitab tehisliku musta augu, mis hävitab Narada.

Narada hävitamise eest saab Kirk Enterprise'i uueks komandöriks ja Pike määratakse Tähelaevastiku peakorterisse viitseadmiraliks. Spock kohtab vanemat Spocki, kes soovitab tal jätkata Tähelaevastikus teenimist ja lähtuda otsuste tegemisel sellest mis on õige, mitte sellest mis on loogiline. Spock jätkab Tähelaevastikus teenimist ja saab Enterprise'i komandöri asetäitjaks. Enterprise suundub seejärel uuele missioonile.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Filmi peaosatäitjad Star Treki esilinastusel