Mine sisu juurde

Spangereidi kanal

Allikas: Vikipeedia
Spangereidi kanal

Spangereidi kanal (norra Spangereidkanalen, Spangereid kanal) on paadikanal Norras Agderi maakonnas Lindesnesi vallas läbi Lindesnesi poolsaare ja Spangereidi maakitsuse. Ta kulgeb Høllebuktast Lenefjorden läänes (põhjas) Båly sadamani Njervefjordenis idas (lõunas).

Kanal on 930 m pikkune, 11...25 m laiune ja 2 m sügavune. Vabasõidukõrgus on 4,5 m.

Kanal ühendab väikeste paatide jaoks Sørlandeti ja Vestlandeti ning võimaldab neil sõita ida ja lääne vahet, tegemata ringi ümber Lindesnesi.

Kanali rajamist alustati 2006 ja see avati liikluseks 22. juunil 2007. Ametlikult avas selle 5. juulil 2007 kuninganna Sonja.

Kanali ümbrus on kujundatud pargiks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Väljakaevamistel 2001 leiti jälgi arvatavast kanalist või alustatud kanalist, mis pärinevas varakeskajast või hilisest rauaajast (8. sajand). Tegu on ühe suurema teadaoleva tolleaegse ehitusega Norras. On teada, et keskajal siiski veeti paate üle maakitsuse.

Kanalit kaevata on kavatsetud korduvalt, sealhulgas 17. sajandil ning [[Napoleoni sõjad|Napoleoni sõdade ajal 19. sajandi alguses. Viimased teokstegemata kavad tehti 1880ndatel.

Seoses kanali ehitusega puhkes vaidlus, kas Lindesnesi poolsaart saab veel saareks pidada ja kas Norra mandriosa lõunapoolseim punkt peab nüüd Lindesnesi asemel olema Odden Skjernøysundeti ääres Mandalist kagus. Statens kartverk soovitas 2007 Lindesnesi saareks nimetada, kuid 2008 võttis selle soovituse tagasi.