Mandal

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Mandal on linn Norras Vest-Agderi maakonnas, Mandali valla keskus. Elanike arv on 10 512, pindala 6,77 km² (2008)[1].

Üldandmed[muuda | muuda lähteteksti]

Mandali sadam

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Linna vana nimi (enne 1653) oli Vesterrisør ("Lääne-Risør"). Nimi Risør käis algselt Risøya saare kohta linna lähedal. Esimene osa lisati nimele 16. sajandil selleks, et eristada seda linna Risøri linnast, mida hakati hüüdma ka Østerrisør ("Ida-Risør").

Nimi Mandal arenes muinaspõhja nimekujust Marnardalr. Nime esimene pool on Mandalselva jõe varasem nimi Mǫrn (Mörn) omastavas käändes, teine pool dalr tähendab 'org'. Jõenimi on arvatavasti samast juurest vanapõhja sõnaga marr ('meri').

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Mandali tänav
Mandali kirik

Linna keskus on tuntud vanade puumajade poolest. Linnast voolab läbi Mandalselva jõgi.

Teine vaatamisväärsus on kirik. Mandali kirik on Norra suurim puidust tehtud kirik. Seal on 1800 kohta ja kantsel altaritagusel seinal.

Mandalis sündis kujur Gustav Vigeland (1869–1943) ja linnas on temale pühendatud muuseum. Vigelandi tähtsaim töö on Vigelandi Skulptuuride Park (Vigelandsanlegget) Oslos.

Mandalis sündis ka kunstnik Adolph Tidemand (1814–1876). Tema kõige tuntum maal on rahvusromantiline kujutus traditsioonilisest pulmast Hardangeri fjordi kaldal. Selle kaasautoriks oli Hans Gude.

Tänu neile ja teistele kunstitegelastele (näiteks Amaldus Nielsen ja Olaf Isaachsen) kutsutakse linna mõnikord "Väikeseks linnaks suurte kunstnikega".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Mandal seisuga 18.04.2009.