Soome haridus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Haridus Soomes koosneb üldhariduslikust koolitusest, ametlikust koolitusest ning kõrgkoolitusest. Põhikool kestab üheksa aastat ja see on kõigile kohustuslik. Pärast põhikooli on võimalus valida gümnaasiumi ja kutsekooli vahel. Pärast seda on võimalik kandideerida ülikooli või rakenduskõrgkooli. 

Soomlased on väga haritud inimesed, umbes 70% jätkab õpinguid pärast põhikooli ja enamik inimestest läheb edasi õppima ka kõrgkooli. Soome põhikoolis on väga kõrged õpitulemused. Umbes 70% läheb põhikoolist edasi kutsekooli, 30% gümnaasiumi.[1]

Praegune koolitussüsteem on olnud kasutusel alates 1970. aastast.


Põhikool[muuda | muuda lähteteksti]

Põhiharidus viitab põhikooli, ehk tasuta üldhariduslikule koolitusele. Põhikool algab tavaliselt sel aastal kui laps saab 7-aastaseks. Kooli alustamise aastat on võimalik muuta, siis kui psühholoogilised testid näitavad et laps on juba 6-aastasena valmis kooli minema või teisel juhul vajab rohkem aega enda arendamiseks. Põhikool kestab üheksa aastat. 

Kõigile 7-16-aastastele on seaduse poolt kohustuslik hariduse omandamine, mis tähendab seda et nad on kohustatud omandama põhihariduse või vanemad peavad hoolitsema hariduse täitmise eest muul viisil.


2014. aastal oli Soomes 2 633 põhikooli, milles õppis kokku 542 900 õpilast.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]