Sinivaal (mäng)

Allikas: Vikipeedia

"Sinivaal" (vene keeles Синий кит, translit. Siniy kit, inglise keeles Blue Whale), tuntud ka kui "Blue Whale Challenge", on sotsiaalmeedia võrgustiku mäng, mis pärineb aastast 2016 ja mis väidetavalt eksisteerib mitmetes riikides. See on mäng, kus mängija peab 50 päeva jooksul tegema ülesandeid, mis on määratud administraatorite poolt ning lõpeb enesetapuga (viimane ülesanne). Ülesanneteks on enesevigastamine.

Algus

Novembris 2015 postitas Venemaa teismeline selfi pealkirjaga "nya bye" enne enda enesetappu. Tema surma hakati arutama erinevates foorumites ja gruppides ning nendest tekkisid kuulu- ja hirmujutud. Enesetappe, mida tehti hakati jagama gruppides. Grupi lugudele lisati täiendavaid enesetappe. Varsti pärast seda kirjutas vene ajakirjanik Galina Mursaliyeva esimest korda nendest "surmarühmadest" artiklites, mis avaldati Venemaa ajalehes Novaya Gazeta 2016. aasta aprillis. Venemaa internetilehel VK olev artikkel kirjeldab, et “F57” grupid on õhutanud 130 teismelist enesetapule. See number oli välja pakutud ühe enesetapu sooritanud poisi isa, Sergei Pestov, kes mõtles välja numbri 130 kasutades Vene meedia allikad, et leida infot veel suitsiididest, mis võiksid seotud olla interneti gruppidega. Seejärel koostas brošüüri, mis tähendas, et välisriigi luureteenistused vastutasid Vene laste enesetapu sooritamis innustamise eest. Peale Evgeny Bergi uurimust Meduza (veebiajaleht) jaoks teatas Mursaliyeva, et enesetappusid on olnud vähemalt 200. Keegi ei tea täpselt, kust on tulnud mängule nimi "Sinivaal". Mõni allikas ütleb, et nimi pärineb Venemaa rokibändi Lumen. Selle avasõnad on Miks karjuda? / Kui keegi ei kuule / Mida me räägime?" ja sellel on "suur sinine vaal", mis "ei saa läbi võrgu". Teised usuvad, et see on viide rannaalale, kus vaalad rändavad rannale ja surevad.

Mängu puhul on tegemist erinevate sotsiaalmeediaplatvormidega ja seda kirjeldatakse kui suhet administraatori ja osaleja vahel. Mängust rääkimine on keelatud. Viiekümne päeva jooksul määrab administraator ühe ülesande päevas. Alguses näivad ülesanded olevat lihtsad näiteks: tõuse üles kell 4:30 ja vaata õudusfilmi. Edasi minnakse enesevigastamisele, mille tulemusel osaleja teeb viimasel päeval enesetapu. Vene Riikliku Ülikooli humanitaarteaduste professor Alexandra Arhipova leidis, et administraatorid olid 12–14-aastased lapsed.