Sim Racing

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sim racing (lühendatud ingliskeelsest väljendist simulated racing) on ingliskeelne ühisnimetus seda tüüpi arvutitarkvarale, kus üritatakse täpselt simuleerida autode võidusõitu, kasutades selliseid päris-maailma tegureid nagu kütusekulu, purunemist, rehvikulu, pidamist ja rehviseadeid.[1] Sim racingus edukas olemiseks peab sõitja mõistma kõiki auto juhtimise võtteid ja omadusi, mis teevad päris-elu võidusõidu nii keeruliseks[2] nagu näiteks tundega pidurdamine, auto stabiilsena hoidmine ning kurvi õigesti sisenemine ja sealt väljumine ilma kiirust kaotamata. Just need detailid eristavad sim racingut arkaadidest, kus reaalsuse asemel aetakse taga võimalikult suurt kiirusetunnet.[2]

Üldiselt on sim racingu mängud nagu "Live for Speed", "Richard Burns Rally" ja "rFactor" vähem populaarsed kui arkaadmängud nagu "Need for Speed". Põhiliselt seetõttu, et sim racing nõuab suuremat pühendumust ja harjutamisaega. On ka erandeid, näiteks "Gran Turismo" on sim racing mänguna saavutanud ülemaailmse kuulsuse. Lisaks on sim racing ka märksa kallim, sest arvutile tuleb lisaks osta roolikomplekt.

Võrgumängu arenguga saavutatud läbimurre - võimalus mängida teiste inimestega tehisintellekti asemel on paljudele lähim kogemus pärisautoga pärisrajal sõitmisele. Isegi sõitjad, kes võistlevad tõelistel võidusõitudel, kasutavad simulaatoreid oma lõbuks harjutamisel.[3] Jätkuv füüsikamootori ja riistvara areng paneb aluse ühe uutele ja parematele sim racingu mängudele, mis sarnanevad ühe enam reaalsusega.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Algusaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene sim racing suunitlusega rallimäng oli ilmselt REVS(1986). REVS oli Vormel 3 simulatsioon Geoff Crammondilt, mis jooksis 8-bitisel Commodore 64-l jaBBC-l. REVS oli palju fänne inglismaal, kuid mitte nii palju Ameerika Ühendriikides. Sim racingu plahvatuslik levik algas 1990. aastal mänguga Indianapolis 500: The Simulation 16-bitisel riistvaral.[4] Indy 500-s said virtuaalvõidusõitjad sõita täispikalt 500 miili (805 km), kus isegi 450 miili selja taga võis mootoripurunemine sõitja raja äärde jätta. See simulaator oli edukas müües üle 200 000 eksemplari.

Järgmine oluline verstapost oli Formula One Grand Prix (tuntud ka kui World Circuit). See viis žanri märgatavalt edasi. Võimalikuks sai ka mitmikmäng, sõideti kordamööda või kahekesi, kui arvutid spetsiaalse kaabliga ühendati. Ilmusid ka esimesed virtuaalvõidusõiduliigad, kus sõitjad oma üksikmängus sõidetud aegu veebilehele üles laadisid ja teistega võrdlesid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Bob Bates (2004). Game Design (2 ed.). Course Technology PTR. Lk 59. ISBN 978-1592004935.
  2. 2,0 2,1 "More about the (online) racing simulator". lfs.net. Vaadatud 4.02.2008.
  3. "Video Game Review". racerchicks.com. Vaadatud 7.04.2008.
  4. "The History of Papyrus Racing - Page 2". Gamespot. Vaadatud 7.04.2008. {{cite web}}: kursiiv/rasvane kiri pole lubatud: |publisher= (juhend)