Sigatüügas

Allikas: Vikipeedia

Sigatüügas (inglise keeles Hogwarts) on briti kirjaniku J. K. Rowlingu "Harry Potteri" romaanisarjas kujutatud Nõiduste ja Võlukunsti kool. Seal käivad nõiad ja võlurid vanusevahemikus üksteist kuni seitseteist. Seitsmest raamatust kuue sisu toimub põhiliselt koolis; iga raamat kestab ühe kooliaasta. Kuid seitsmendas raamatus, "Harry Potter ja Surma vägised", enamus raamatust toimub väljaspool kooli, sest peategelased Harry Potter, Hermione Granger ja Ron Weasley ei lähe viimaseks aastaks kooli. Selle raamatu ja ka kogu seeria haripunkt, lahing, toimub siiski Sigatüüka koolis ja selle territooriumil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kool asutati umbes tuhat aastat tagasi. Asutajateks oli neli sõpra: Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ja Salazar Slytherin. Alguses õppisid kõik kooli õpilased üheskoos, kuid siis leidis Salazar Slytherin, et koolis õppimist väärivad vaid Puhtaverelised õpilased. Teised asutajaliikmed polnud temaga nõus, neil tekkisid kõigil õpilaste suhtes oma isiklikud eelistused. Nii otsustati Sigatüüka õpilasi majadesse jagama hakata. Gryffindori majja hakati võtma julgeid ja vapraid, Hufflepuffi lojaalseid ja õiglaseid, Ravenclaw'sse tarku ja erilise intellektiga hiilgavaid ning Slytherini ambitsioonikaid.

Salazar Slytherin aga ei jätnud jonni, ta uskus siiralt, et segaverelised ja muguverelised ega sopaverelised ei vääri kohta Sigatüüka koolis. Lõpuks oli ta oma ideede rigiidsuse tõttu sunnitud koolist lahkuma, kuid enne veel seadis ta siis Saladuste Kambri, mille võiks tulevikus avada vaid tema Viimane Järeltulija, ning kus elav tohutu koletis võiks Järeltulijal aidata kooli seal õppimist mitteväärivatest õpilastest puhastada.

Aastasajad möödusid ja Sigatüükast said suurepärase hariduse tuhanded võlurid ja nõiad, Saladuste Kamber muutus üheks järjekordseks legendiks, mida keegi enam õieti ei uskunud. Kuid ajal, mil koolis õppisid Tom Marvolo Riddle ja Rubeus Hagrid Saladuste Kamber avati. Toona toimunud sündmuste eest peeti vastutavaks Rubeus Hagridit, kes selle tõttu koolist ka välja visati, kuid Albus Dumbledore'i tungival palvel siiski kooli metsavahiks võis jääda.

Uuesti avati kamber 50 aastat hiljem, kui Harry Potter oli koolis 2. aasta õpilane. Siis tuli välja, et juba 50 aasta eest oli kambri avanud tulevane Lord Voldemort, kes oli avajaks ka seekord.

Kooli pika ajaloo jooksul on direktoriteks olnud väga palju erinevaid võlureid ja nõidu, kes hoolitsevad kooli eest ka pärast surma, elades oma portreedes edasi.

Majad[muuda | muuda lähteteksti]

Sigatüügas on jaotatud neljaks majaks, igaüks kandes ühe kooli asutaja perenime: Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw ja Hufflepuff. Majad võistlevad iga aasta Majakarika nimel, teenides ja kaotades punkte erinevate sündmuste tõttu (näiteks õigesti vastamine klassis võib anda viis või kümme punkti, tundi hilinemine võib võtta kümme punkti). Igal majal on oma lendluudpalli võistkond, kes võistlevad Lendluudpalli karika nimel. Sigatüüka majad on õpilastele elamise ja õppimise kohaks. Igal majal on üks professorist juht. Neid kutsutakse majavanemateks ning nende ülesanded on lisaks veel paljudele oma õpilastele tähtsa informatsiooni edastamine, karistuste väljamõtlemine ja majade hädaolukordadele reageerimine. Magamistoad ja puhketuba on, kui mõned üksikud eriuhtumid välja arvata, teiste majade õpilastele juurdepääsmatud, kaitstuna

Sigatüüka algusaastatel valisid neli asutajat ise õpilasi oma majadesse. Kui hakkasid kooli asutajad muretsema, kes jagab õpilasi majadesse pärast nende surma, võttis Godric Gryffindor oma kübara peast ja igaüks neist andis sellele oma teadmised-tarkused, lubades sõõlamiskübaral (Sorting Hat) valida õpilasi nende omaduste järgi kõige sobivamasse majja. Õpilase enda tahtmine võib otsust mõjutada: kõige selgem näide sellest on hetk, kui sõõlamiskübar ütleb Harryle, et ta saaks Slytherinis väga hästi hakkama, aga paneb ta siiski Gryffindori, kui Harry talle ütleb, et ei taha Slytherini minna.

Gryffindor[muuda | muuda lähteteksti]

Gryffindoris on oluline julgus, vaprus, lojaalsus, meelekindlus ja rüütellikus. Maja maskotiks on lõvi ja maja värvid on punane ning kuldne. Majavanemaks on muundamise professor Minerva McGonagall ja maja vaim on Söör Nicholas de Mimsy-Porpington, keda tuntakse Peaaegu Peata Nicki all.

Gryffindori puhketuba asub ühes lossi kõige kõrgemas tornis, selle sissepääs asub seitsmendal korrusel idatiivas ja ust valvab Paksu Naise maal. Ta lubab õpilase sisse ainult pärast õige parooli ütlemist.

Hufflepuff[muuda | muuda lähteteksti]

Hufflepuffis on oluline tolerants, ausus, lojaalsus ja raske töö tegemise oskus. Maja maskotiks on mäger ja maja värvid on kollane ning must. Majavanemaks on taimeteaduse õpetaja Pomona Sprout ja maja vaim on Paks Kloostrivend

Hufflepuffi puhketuba ja magamistoad asuvad kuskil keldrikorrusel. Sissepääs on köögi lähedal maali taga, sissepääsuks peab teadma õiget parooli. Hufflepuffi puhketuba on täidetud kollaste drapeeringutega ja pehmete tugitoolidega ning seal on pisikesed maaalused tunnelid magamistubadeni, millel on kõigil ümmargused uksed (meenutades nii väga mägra urgu).

Ravenclaw[muuda | muuda lähteteksti]

Ravenclawis on oluline tarkus, loovus, õpihimu ja nutikus. Maja maskotiks on kotkas ja maja värvid on sinine ja pronks (filmides sinine ja hall). Majavanemaks on nõiasõnade professor Filius Flitwick ja maja vaim on Hall Daam.

Magamistoad on Ravenclawi tornis kooli lääneosas. Puhketuba on täidetud siniste drapeeringute ja pehmete tugitoolidega, sellel on kuplikujuline lagi, millele on joonistatud tähed. Et pääseda Ravenclawi puhketuppa, pead lahendama mõistatuse, mis näitab, et intelligentsemad teiste majade õpilased saaksid ka nende puhketuppa siseneda.

Slytherin[muuda | muuda lähteteksti]

Slytherinis on oluline ambitsioon, leidlikus, juhtimusoskus, kavalus ja eelkõige puhas võluri veri. Slytherinlased on enamjaolt puhtaverelised või segaverelised, kes peavad puhtaverelisust ülemaks. Slytherini maskotiks on madu ja värvideks roheline ja hõbedane. Esimeses kuni kuuendas raamatus on majavanemaks Severus Snape, seitsmendas tuleb pensionilt tagasi endine majavanem Horace Slughorn, kes siis endale taas majavanema koha saab. Maja vaim on Verine Parun. Slytherini puhketuppa saab siseneda läbi seina vangikoobastes. Puhketuba on madal, pikk, vangikoopa-stiilis ruum, mis asub Sigatüüka järve all. Ruumil on rohekas kuma.

Sõõlamiskübar ütleb, et puhtaverelisus loeb Slytherinlaste valimisel, kuigi seda mainitakse alles viiendas raamatus. Aga pole põhjust arvata, et muguverd õpilasi seal olnud pole, kuna on mitmeid näiteid segaverelistest Slytherinis, näiteks Snape ja Voldemort.

Õpetajad[muuda | muuda lähteteksti]