Shaté Tantsukool

Allikas: Vikipeedia

Shaté Tantsukool on suurim tantsuhuviharidust andev asutus Tartu linnas.

Atlantise maja jõulutuledes

Tantsukool asub Atlantise majas ning tegutseb läbi maja kahel korrusel. Kokku on 2020/2021 hooajal 36 tantsurühma ja 16 tantsuõpetajat.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Shaté Tantsukool sai alguse 1997. aastal, kui Krõõt Kiviste Miina Härma Gümnaasiumi (edaspidi MHG) 10. klassi õpilasena otsustas väikestele tüdrukutele tantsutunde andma hakata. Sellest aasta hiljem tekkis juba mitu rühma ning nimeks sai Shaté.

Alustas tantsukool MHG aulas, sel ajal polnud isegi spordisaali. Hiljem tantsiti Filosoofi tänava hoones ning alates 2017. aastast[1] asub tantsukool Atlantise majas. Tantsukool on kasvanud väikesest kolme rühmaga huviringist täismahuliseks tantsukooliks.

Tantsukool on saavutanud häid tulemusi nii Eestis kui välismaal, on kaasa teinud projektides ning loonud isegi oma muusikali.

Praegune tantsukool[muuda | muuda lähteteksti]

Praeguses Atlantise majas on tantsukoolil viis saali teisel korrusel ning all kasutada ka Alexela Loomelava blackbox. Tantsukooli kõige nooremad õpilased on mudilaste rühmas kolmeaastased ning jätkuvad kuni täiskasvanuteni.

Tantsukoolis on valida huviringi, põhiõppe ja süvaõppe vahel.

Tantsukooli õppesuunad[muuda | muuda lähteteksti]

Huviõpe[muuda | muuda lähteteksti]

Tantsuringid on mõeldud lastele ja noortele, kes tahaks küll tantsida, aga ei soovi ülemäära ressursse sellesse investeerida. Võib-olla meeldib lihtsalt tantsida, aga ei taha tingimata esineda. Tantsuringid keskenduvad puhtale tantsurõõmule.

Põhiõpe[muuda | muuda lähteteksti]

Põhiõpe on Shaté Tantsukooli õppekavajärgne suund, kus on erineva vanuse ja tasemega rühmad. Käiakse Eesti-sisestel ja rühmaga kokkuleppel ka välisvõistlustel, lisaks üldarendavatele tundidele valmib igal aastal ka üks võistlus-koreograafia.

Süvaõpe (alates 1. klass)[muuda | muuda lähteteksti]

Süvaõppe eesmärgiks on anda mitmekülgne ja laiahaardeline tantsuharidus, mis soovi korral võib kanda eelprofessionaalse õppe eesmärke. Õppekava hõlmab nii klassikalist, contemporary kui ka street-tantsutehnikat, tantsuanalüüsi, teadmisi psühholoogiast ja füsioloogiast, lavameigi praktikat, aja- ja energiaplaneerimist jne. Ainekavasse mahuvad veel eri stiilide töötoad, akrobaatika vm arendavad tunnid, mida antud rühma peatreener selleks hooajaks rühmale vajalikuna näeb. Lisaks üldarendavatele tundidele valmib igal aastal ka üks võistlus-koreograafia.

Shaté Showgrupp[muuda | muuda lähteteksti]

Showgrupi põhiliseks fookuseks on tantsuprogrammidega esinemised, promotsioon ja ka eriprojektid.

Täiskasvanute hobiklassi tund[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks on Shaté Tantsukoolis võimalik osa võtta täiskasvanute hobiklassi tundidest – Sunshine'i rühm on mõeldud tantsunaudingu jagamiseks kõigile huvilistele olenemata varasemast tantsualasest ettevalmistamiseks ning on väga populaarsed tantsijate lapsevanemate seas.

Tantsukooli õppeastmed[muuda | muuda lähteteksti]

Algaste[muuda | muuda lähteteksti]

Lasteaialaste tantsuõppes on kesksel kohal mäng ja tantsurõõm. Koos avastatakse tantsumaailma, tehakse koos lihtsamaid harjutusi ning õpitakse ka lõbus kava esinemisteks. Tantsutundide käigus alustatakse tantsutehnika põhja kujundamist, paraneb musikaalsus, rütmitaju, rüht, koordinatsioon ja tantsuline mitmekesisus.

Algastme juures tegutseb ka rühmadeülene programm “süvaõppe eelkursus”, mis seisneb intensiivsemas tantsutehnika lisatrennis üks kord nädalas.

Noorem aste[muuda | muuda lähteteksti]

1.–4. klassile mõeldud rühmades muutub treening kestvuselt pikemaks, koreograafia on juba keerukam, tutvust tehakse eri stiilide spetsiifiliste sammude ja tunnetusega. Tantsutehnika elementidesse lisanduvad jõukohased hüpped ja pöörded. Fookuses on endiselt nii üldine kehakool ja rüht kui painduvuse arendamine.

Reeglina õpib iga rühm hooaja jooksul ühe arendava ja toreda kava, millega saadakse koos palju esinemis- ja võistluskogemusi.

Sharks II on nooremasse astmesse kuuluv poiste rühm, kus saab tegeleda tänava- ja show-tantsu stiilidega.

Nooremas astmes on eraldi põhi- ja süvaõpe.

Keskaste[muuda | muuda lähteteksti]

5.–7. klassi tantsijate tantsutehnika arengu tagasisidestamine käib juba läbi arvestuste. Arvestustel esitatakse kindlad elemendid, pöörded, hüpped või nende kombinatsioonid, mille soorituse kvaliteet kantakse sisse Tantsija Passi. Tantsutehnika lihvimiseks ja baasi tugevdamiseks kasutatakse õppekava sees ka intensiivseid balleti- ning iluvõimlemise tsükleid.

Keskastmes on samuti võimalik osa võtta nii põhiõppe kui süvaõppe tööst. Tantsud on mitmekesised ning aastate jooksul saavad tantsijad tuttavaks paljude stiilidega: jazz, Broadway, show, tänavatants, karaktertants, contemporary jne.

Keskastme poiste rühm Sharks III keskendub küll peamiselt tänavatantsule, kuid need karismaatilised ning andekad noored tantsijad on valmis proovima ka kõiki muid stiile.

Vanem aste[muuda | muuda lähteteksti]

Alates kaheksandast klassist ja täiskasvanud tantsijate jaoks Shatés on tantsusport ja -kunst saanud juba elu lahutamatuks osaks. Selles astmes on kõigil väga tugev rühma identiteet ning koos üksteist toetades püüeldakse oma rühma eesmärkide poole.

Tantsijatel on tugev sisemine motivatsioon arendada nii enda tantsutehnilist taset kui mitmekesisust noore tantsuartistina, mis kokkuvõttes toob kaasa kogu rühma edukuse ja kõrged kohad võistlustel.

Vanemas astmes on eraldi põhi- ja süvaõpe.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Arula, Eili (21. august 2017). "Ööklubi vajus minevikku, kuid tants Atlantises jätkub". Vaadatud 25.22.2020. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |vaadatud= (juhend)