Scott Joplin

Allikas: Vikipeedia
ScottJoplin.jpeg

Scott Joplin (sündinud vahemikus juuni 1867 ja jaanuar 18681. aprill 1917) oli USA pianist ja ragtime'i helilooja. Koos James Scotti ja Joseph Lambiga oli ta ragtime'i eestvedaja selle algusaastatel. Ta on kirjutanud ragtime'i "Maple Leaf Rag" ja ragtime-valsi "Pleasant Moments", mis on tänini ühed hinnatumad teosed terves maailmas. Lisaks kirjutas ta 44 lugu, ühe balleti ja kaks ooperit.

Taasavastamine[muuda | muuda lähteteksti]

Joplini muusika taasavastati ja sai populaarseks 1970. aastate alguses. Joshua Rifkini salvestatud albumit müüdi tervelt million. 1976. aastal autasustati Joplinit Pilitzeri auhinnaga, kuigi ta oli juba surnud.

Texas[muuda | muuda lähteteksti]

Scott Joplin oli teine Giles Joplini ja Florence Givinsi kuuest lapsest. Mitu aastat arvati, et ta sünniaeg oli 24. november 1868, kuid uurijad avastasid, et ta pidi sündima 1867. aasta teisel poolel. Tema õed ja vennad olid Monroe, Robert, Rose, William ja Johnny. Tema isa oli endine ori Põhja Carolinast ja ema oli vabana sündinud Aafrika Ameerika naine Kentuckyst. Pärast kolimist Texarknasse paar aastat enne Scotti sündi hakkas Giles tööle raudteel. Florence pesi pesu ja koristas lisasisssetuleku jaoks. Scott Joplinile andis muusikalise hariduse tema perekond. Seitsmeaastasena lubati tal mängida klaverit nii kodus kui ka naabri majas. 1880ndate aastatel jättis Giles Joplin oma perekonna teise naise pärast.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]