Saika punkrilahing

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Saika punkrilahing
Osa Eesti metsavendlusest
Saika.JPG
Saikal langenud metsavendade mälestuskivi.
Toimumisaeg 7. märts 1951
Toimumiskoht Misso vald, Võrumaa, Eesti
Tulemus Saika punkri likvideerimine NKVD poolt.
Osalised
Eesti Eesti Flag of the Soviet Union.svg Nõukogude Liit
Väejuhid või liidrid
Flag of Estonia.svg Richard Vähi Flag of the Soviet Union.svg teadmata
Jõudude suurus
8 meest teadmata
Kaotused
Langenud 6 Langenud 5

Saika punkrilahing toimus Saika küla (tänapäeval Võrumaal Rõuge vallas) metsas 7. märtsil 1951 metsavendade ja Nõukogude Liidu julgeolekujõudude vahel. Saika küla lähedal metsas varjas ennast kokku 8 metsavenda, kellest enamus oli pärit lähiümbruskonna küladest.

Eellugu[muuda | muuda lähteteksti]

Lahingu käik[muuda | muuda lähteteksti]

Lahing Saika küla metsas toimus 7. märtsil 1951. See oli ka ühtlasi esimene suurem kokkupõrge metsavendade ja julgeolekujõudude vahel Vastseliina rajoonis. NKVD sõdurid tulid punkrit vallutama kahelt poolt: Mauri külast suunaga Saikale ja Rebäse külast suunaga Saikale.

Umbes kella 10 ajal hakkas lähedal asuvatesse küladesse kostma metsast püssipauke ja automaadivalanguid. Lahing kestis umbes 4 tundi ja selle käigus hukkus kokku kuus metsavenda.

Lahingus hukkusid:

  • Lembit Tullus
  • Rudolf Tomba
  • Voldemar Visk
  • Evald Keir
  • Raimund Pild
  • Roland Uibo

Hiljem on selgunud, et lahingu lõppedes olevat üritanud piiramisrõngast läbi murda Roland Uibo, August Kuus ja Richard Vähi. See aga õnnestus ainult kahel viimasel, aga Uibole saadi väljamurdmiskatsel pihta.[1] Richard Vähi ja August Kuus jooksid üle maantee Pildi tallu, võtsid sealt hobuse ja põgenesid edasi metsa, kusjuures hobune naasis hiljem tagasi tallu.

NKVD poolel langes lahingus ametlike andmete kohaselt 5 sõdurit, kellest üks oli leitnant. Siiski võib kohalike inimeste meenutuste põhjal järeldada, et julgeolekuvägede kaotused võisid küündida kuni paarikümne meheni.

August Kuus ja Richard Vähi suutsid ennast veel kaks aastat varjata, kuni langesid 29. märtsil 1953 Puutlipalu lahingus, Loosi küla juures.

Pärast lahingut[muuda | muuda lähteteksti]

Lahingu järel leidsid NKVD sõdurid Saika punkrist 3 kergekuulipildujat, 5 automaati, 4 vintpüssi, 5 püstolit, 3 kergekuulipilduja salve, 5 automaatide salve, 300 padrunit, 2 kuulipildujalinti MG 34 jaoks. Hiljem punker põletati.

Langenud metsavennad viidi NKVD sõdurite saatel regedega Vastseliina alevikku. Seal pandi nad julgeoleku kuuri külarahvale hirmutamiseks ja omastele tuvastamiseks välja.

Kuna alates 1946. aastast tuli üleliiduline julgeoleku direktiiv, mis nõudis, et võitluses langenud või eeluurimise ajal vanglas surnud metsavennad peab matma salaja, varjatud kohta ja see haud maskeerida, siis pole metsavendade täpne matmiskoht siiani teada. Küll aga on selgunud, et hukkunud olevat maetud Vastseliina lähistele, Võru-Luhamaa teelõigu äärsesse metsatukka sohu. Samas kohas oli kunagi Kaitseliidu ja Nõukogude okupatsiooni ajal NKVD lasketiir.[2]

Mälestuskivi[muuda | muuda lähteteksti]

Saika punkrilahingus langenud kuuele metsavennale avati 2007. aasta jaanipäeval mälestuskivi.[3] Kunagise punkri asukoht jääb mälestuskivist ligi poole kilomeetri kaugusele. Igal aastal korraldab ausamba juures mälestusürituse Kaitseliit.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]