Sadiq Khan

Allikas: Vikipeedia
Sadiq Khan (2009)

Sadiq Khan (sündinud 8. oktoobril 1970 Londonis) on Suurbritannia poliitik, esimene moslemist Suurbritannia minister läbi aegade, alates 9. maist 2016 Londoni linnapea.[1]

Suurbritannia parlamendi liige. Alates 8. juunist 2009 kuni 11. maini 2010 oli ta Gordon Browni valitsuse transpordiminister.

Sadiq Khan sündis bussijuhi perekonnas. Ta on õppinud õigusteadust Põhja-Londoni Ülikoolis. Pärast lõpetamist praktiseeris ta Guildfordis inimõiguste alal advokaadina. Seejärel asutas ta koos Louise Christianiga oma ettevõtte Christian Khan. (Christian on vaadetelt vasakpoolne ja kandideeris 2001. aastal Suurbritannia üldvalimistel Sotsialistliku Alliansi kandidaadina, kuid ei osutunud valituks.) Khan on olnud ka Lõuna-Londoni ülikooli külalisõppejõud.

Ta on Leiboristliku partei liige. 2003 teatas Leiboristlik Partei, et enam ei nimeta erakond oma kandidaati Londoni Tootingi valimisringkonnas, vaid korraldab selleks eelvalimised. Thomas Cox, kes oli leiboristide esindaja Tootingis alates 1970 ja juba tublisti üle 70 aasta vana, teatas seepeale, et ei osale eelvalimistel. Khan edestas eelvalimistel 5 vastaskandidaati, võitis ka põhivalimised 43,1%-ga, edestades 6 vastaskandidaati (teiseks tuli konservatiiv James Bethell 30,2%-ga) ja valiti 2005 Tootingi valimisringkonnast parlamenti. 6. mail 2010 valiti ta samast ringkonnast uuesti parlamenti.

Ta on olnud Jack Straw' esindaja parlamendis (see on tasustamata ametikoht, kuid 90% ministritest on olnud varem mõne ministri esindaja parlamendis), samuti valitsuse esindaja, kes jälgib, et kõik valitsuspartei esindajad hääletaksid parlamendis vastavalt erakonna suunistele, ja parlamendi revisjonikomisjoni liige. Ajakiri Spectator valis Khani 2005 parlamendi aasta uustulnukaks.

Khan on Tööpartei terrorismivastaste seaduste tulihingeline pooldaja, sealhulgas pooldab ta Suurbritannia riikliku ID-kaardi kasutuselevõttu. Ta on kindlalt Iraagi sõja põhjuste uurimise vastu.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Sadiq Khan on alates 1994. aastast abielus, tal on kaks tütart. Usutunnistuselt on ta sunniit.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

*Sadiq Khani koduleht