Sõjajumal (film)

Allikas: Vikipeedia
Sõjajumal
Lord of War
Žanr draama, põnevik
Režissöör Andrew Niccol
Produtsent Nicolas Cage
Chris Roberts
Andreas Grosch
Stsenaarium Andrew Niccol
Peaosades Nicolas Cage
Bridget Moynahan
Ethan Hawke
Jared Leto
Eamonn Walker
Filmistuudio Lions Gate Entertainment
Aasta 2005
Esilinastus Flag of the United States.svg 16. september 2005
Flag of Estonia.svg 23. detsember 2005
Kestus 123 min
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise, vene, hispaania
Eelarve $42 miljonit
IMDb profiil

"Sõjajumal" (originaalpealkirjaga "Lord of War") on 2005. aasta poliitiline põnevusfilm, mille kirjutas ja lavastas Andrew Niccol. Nicolas Cage kehastab illegaalset relvakaubitsejat, kelle tegelases võib näha sarnasusi vene relvaärimehe Viktor Butiga ja ukraina Leonid Mininiga.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Yuri Orlov (Nicolas Cage) on väiksena koos perega Ukrainast USA-sse kolinud. Tema perekond omab väikest restorani, aga Yuri ihkab midagi enamat ning otsustab relvaärisse minna. Partneriks võtab ta koka ametit pidava venna Vitaly (Jared Leto).

Koos üritavad nad partnerlusse minna kogenud relvaärimehe Simeon Weisziga (Ian Holm), kuid ta keeldub kuna ei taha amatööridega koos töötada. Sellest hoolimata saab Yurist edukas ärimees, saades oma esimese suure tööotsa müües M-16 relvi 1982. aasta Liibüa sõjas kõigile osapooltele.

Ühel relvatehingul Kolumbia narkoparuniga pakuvad nad Yurile raha asemel vastutasuks kokaiini ning Yuril ei jää muud üle kui see vastu võtta. Vitaly'l tekib sellele järgnevalt narkosõltuvus ning Yuri paneb ta võõrutuskeskusesse ning töötab edaspidi ilma partnerita.

Relvade smuugeldamine kulgeb edukalt, kuna õigetele ametnikele altkäemaksu pakkudes, ei esita keegi küsimusi. Ainukeseks takistuseks on Interpoli agent Jack Valentine (Ethan Hawke), keda rahaga osta ei saa ning kes mitmelgi korral Yurile jälile jõuab, kuid Yuril õnnestub ta alati üle kavaldada.

Yuri on lapsest saadik olnud armunud naabruses elavasse Ava Fontaine'i (Bridget Moynahan), kellest saanud kuulus modell. Võlts fotosessiooni korraldades ja oma rikkust demonstreerides võidab ta Ava südame. Peagi nad abielluvad ja neil sünnib laps nimega Nikolai.

Päeval mil Nikolai oma esimesed sammud teeb, laguneb Nõukogude Liit ja Yuri näeb selles järjekordset ärivõimalust. Tema onu Dmitri on Ukrainas sõjaväekindral ning tema abiga saab Yuri ligipääsu tuhandetele Nõukogude relvadele. Ootamatult ilmub välja Weisz, kes ka ärist osa tahab saada, aga Dmitri lükkab ta pakkumise tagasi. Seejärel üritab Weisz Yurit autopommiga õhku lasta, aga Yuri kingib auto oma onule, ning hukkub hoopis Dmitri.

Yuri liigub oma äriga edasi Aafrikasse müües relvi Libeeria diktaatorile André Baptiste'le (Eamonn Walker; tugev sarnasus tõelise Libeeria presidendi Charles Tayloriga), kes vereteemanditega tasub.

Agent Valentine jõuab Yuri tegevustele järjest lähemale, ning üritab tema naiselt informatsiooni saada, rääkides talle millega Yuri päriselt tegeleb. Ava räägib sellest Yurile ning palub Yuril oma äri lõpetada.

Kuus kuud õnnestub Yuril ärist eemale hoida, kuid ühel päeval ilmub Babtiste ta ukse taha ning tõmbab ta uuesti relvaärisse. Seekord otsustab Yuri kaasata oma venna ning nad sõidavad koos Libeeriasse. Seal selgub, et relvad on hoopis mõeldud Sierra Leone mäsulistele (RUF - Revolutionary United Front). Nähes, mida mässulised sealsete inimestega teevad, tahab Vitaly tehingust taganeda, kuid see pole enam võimalik. Ahastuses otsustab Vitaly relvad hävitada ning viskab granaadi relvi täis kaubikusse mille tagajärjel valvurit ta surnuks tulistavad. Kuna teine kaubik jääb puutumatuks, saab Yuri pool oma tasust ning pääseb eluga.

Tagasi Ameerikasse jõudes võetakse Yuri kinni, kuna Valentine on vahepeal Ava abiga Yuri tegevustele tõendusmaterjali leidnud. Seda kuuldes ütlevad Yuri vanemad ennast temast lahti ning Ava võtab nende poja ja lahkub. Yurit ootab ees pikk vangistus, kuid ta teab, et tema tegevus on USA valitsuse jaoks niivõrd tähtis, et ta vabaks lastakse. Nii ka juhtub ning Yuri naaseb relvaärisse.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Välislinfid[muuda | muuda lähteteksti]