Sõjajumal (film)

Allikas: Vikipeedia
"Sõjajumal"
"Lord of War"
Žanr draama, põnevik
Režissöör Andrew Niccol
Stsenarist Andrew Niccol
Peaosades Nicolas Cage
Bridget Moynahan
Ethan Hawke
Jared Leto
Eamonn Walker
Produtsent Nicolas Cage
Chris Roberts
Andreas Grosch
Filmistuudio Lions Gate Entertainment
Aasta 2005
Esilinastus Ameerika Ühendriigid 16. september 2005
Eesti 23. detsember 2005
Kestus 123 minutit
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise, vene, hispaania
Eelarve 42 miljonit USA dollarit
IMDb profiil

"Sõjajumal" (originaalpealkirjaga "Lord of War") on 2005. aasta poliitiline põnevusfilm, mille kirjutas ja lavastas Andrew Niccol. Nicolas Cage kehastab illegaalset relvakaubitsejat, kelle tegelases võib näha sarnasusi vene relvaärimehe Viktor Butiga ja ukraina Leonid Mininiga.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Yuri Orlov (Nicolas Cage) on väiksena koos perega Ukrainast USA-sse kolinud. Tema perekond omab väikest restorani, aga Yuri ihkab midagi enamat ning otsustab relvaärisse minna. Partneriks võtab ta kokaametit pidava venna Vitaly (Jared Leto).

Koos üritavad nad luua partnerluse kogenud relvaärimehe Simeon Weisziga (Ian Holm), kuid ta keeldub, kuna ei taha amatööridega koos töötada. Sellest hoolimata saab Yurist edukas ärimees, kui ta oma esimese suure tööotsa käigus müüb M-16 relvi 1982. aasta Liibüa sõjas kõigile osapooltele.

Ühel relvatehingul Colombia narkoparuniga pakuvad nad Yurile raha asemel tasuks kokaiini ning Yuril ei jää muud üle kui see vastu võtta. Vitalyl tekib seejärel narkosõltuvus ning Yuri paneb ta võõrutuskeskusse ja töötab edaspidi ilma partnerita.

Relvade smugeldamine kulgeb edukalt, kuna õigetele ametnikele altkäemaksu pakkumise peale ei esita keegi küsimusi. Ainukeseks takistuseks on Interpoli agent Jack Valentine (Ethan Hawke), keda rahaga ära osta ei saa ning kes mitmelgi korral Yurile jälile jõuab, kuid Yuril õnnestub ta alati üle kavaldada.

Yuri on lapsest saadik olnud armunud naabruses elavasse Ava Fontaine'i (Bridget Moynahan), kellest on saanud kuulus modell. Võlts fotosessiooni korraldades ja oma rikkust demonstreerides võidab ta Ava südame. Peagi nad abielluvad ja neil sünnib poeg Nikolai.

Päeval, mil Nikolai teeb oma esimesed sammud, laguneb Nõukogude Liit ja Yuri näeb selles järjekordset ärivõimalust. Tema onu Dmitri on Ukrainas sõjaväekindral ning tema abiga saab Yuri ligipääsu tuhandetele Nõukogude relvadele. Ootamatult ilmub välja Weisz, kes ka ärist osa tahab saada, aga Dmitri lükkab ta pakkumise tagasi. Seejärel üritab Weisz Yurit autopommiga õhku lasta, aga Yuri kingib auto oma onule, ning hukkub hoopis Dmitri.

Yuri liigub oma äriga edasi Aafrikasse, müües relvi Libeeria diktaatorile André Baptiste'ile (Eamonn Walker; tugev sarnasus tõelise Libeeria presidendi Charles Tayloriga), kes tasub vereteemantidega.

Agent Valentine jõuab Yuri tegevustele järjest lähemale, ning üritab tema naiselt informatsiooni saada, rääkides talle, millega Yuri päriselt tegeleb. Ava räägib sellest Yurile ning palub Yuril oma äri lõpetada.

Kuus kuud õnnestub Yuril ärist eemale hoida, kuid ühel päeval ilmub Babtiste ta ukse taha ning tõmbab ta uuesti relvaärisse. Seekord otsustab Yuri kaasata oma venna ning nad sõidavad koos Libeeriasse. Seal selgub, et relvad on mõeldud hoopis Sierra Leone mässulistele (RUF – Revolutionary United Front). Nähes, mida mässulised sealsete inimestega teevad, tahab Vitaly tehingust taganeda, kuid see pole enam võimalik. Ahastuses otsustab Vitaly relvad hävitada ning viskab granaadi relvi täis kaubikusse, mille tagajärjel valvurid ta surnuks tulistavad. Kuna teine kaubik jääb puutumata, saab Yuri pool oma tasust ning pääseb eluga.

Tagasi Ameerikasse jõudes võetakse Yuri kinni, kuna Valentine on vahepeal Ava abiga Yuri tegevuse kohta tõendusmaterjali leidnud. Seda kuuldes ütlevad Yuri vanemad temast lahti ning Ava võtab nende poja ja lahkub. Yurit ootab ees pikk vangistus, kuid ta teab, et tema tegevus on USA valitsuse jaoks niivõrd tähtis, et ta lastakse vabaks. Nii ka juhtub ning Yuri naaseb relvaärisse.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]