Rootsi troonipärimisjärjekord

Allikas: Vikipeedia

Rootsi troonipärimisjärjekord on troonipärimiskorra alusel koostatud järjestatud nimekiri inimestest, kellel on teoreetiline õigus Rootsi kuningriigi troonile valitseva monarhi surma või troonist loobumise korral. Nimekiri muutub sündide ja surmade puhul Rootsi kuninglikus perekonnas. Kui troon vabaneb, on õigus troonile astuda parajasti selle nimekirja eesotsas oleval isikul.

Praegu on troonipärimisjärjekorras esimesel kohal kroonprintsess Victoria, kes saab Rootsi kuningannaks, kui praegune kuningas Carl XVI Gustaf sureb enne teda.

Sündimise hetkel oli troonipärimisjärjekorras esimesel kohal prints Carl Philip (tollal kroonprints Carl Philip). Alates 1980. aastast kehtib Rootsis tagasiulatuvalt võrdne ehk absoluutne esmasünniõigus (primogenituur), mis tähendab, et vanim laps, sõltumata soost, on troonipärilusjärjestuses eelispositsioonil. Sellest hetkest on troonipärija kroonprintsess Victoria. Rootsi on esimene riik maailmas, mis asendas mehi eelistava troonipärimisjärjekorra sellisega, kus järeltulija sugu ei mõjuta tema positsiooni järjekorras.

Troonipärimisjärjekord 2016. aasta 10. septembril[muuda | muuda lähteteksti]

Praegune monarh: kuningas Carl XVI Gustaf

1. kroonprintsess Victoria (kuninga vanem tütar, sündinud 1977)

2. printsess Estelle (kroonprintsess Victoria tütar, sündinud 2012)

3. prints Oscar (sündinud 2016)

4. prints Carl Philip (kuninga poeg, sündinud 1979)

5. prints Alexander (sündinud 2016)

6. printsess Madeleine (kuninga noorem tütar, sündinud 1982)

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]