Mine sisu juurde

Norra troonipärimisjärjekord

Allikas: Vikipeedia
Norra kroonitud prints Haakon Magnus (2015)

Norra troonipärimisjärjekord on nimekiri inimestest, kellel on õigus Norra kuningriigi troonile juhul, kui eelnev inimene peaks surema. Praegu on troonipärimisjärjekorras esimesel kohal kroonprints Haakon, kes saab Norra kuningaks, kui praegune kuningas sureb.

Alates 1990. aastast, mil muudeti Norra konstitutsiooni, kehtib Norras võrdne ehk absoluutne primogenituur, mis tähendab, et vanim laps, sõltumata soost, on troonipärimisjärjekorras eelispositsioonil. Muudatus pole tagasiulatuv, mistõttu esimene inimene, kelle kohta see kehtib, on printsess Ingrid Alexandra. Konstitutsioonimuudatuse tõttu on tema eespool oma nooremast vennast, kuid tema isa Haakon on jätkuvalt nimekirjas oma vanemast õest, printsess Märtha Louisest eespool.

Norra konstitutsiooni järgi on alates 1990. aastast troonipärimisjärjekorras olemise õigus kuninga või kuninganna ametlikust seaduslikust abielust sündinud lastel, või nende järglastel nii, et (valitsevale monarhile) lähima liini vanemad lapsed on eelisseisus kaugemate ja nooremate ees.

Troonipärimisjärjekord 2007. aasta 1. augustil[muuda | muuda lähteteksti]

1. kroonprints Haakon (s. 1973), kuningas Haraldi poeg

2. Printsess Ingrid Alexandra (s. 2004), kroonprints Haakoni esimene laps
3. Prints Sverre Magnus (s. 2005), kroonprints Haakoni teine laps

4. Printsess Märtha Louise (s. 1971), kuningas Haraldi tütar.

5. Maud Angelica Behn (s. 2003), printsess Märtha Louise vanem tütar
6. Leah Isadora Behn (s. 2005), printsess Märtha Louise teine tütar
7. Emma Tallulah Behn (s. 2008), printsess Märtha Louise kolmas tütar