Robert Kovač

Allikas: Vikipeedia
Robert Kovač
Sünniaeg 6. aprill 1974 (49-aastane)

Robert Kovač (sündinud 6. aprillil 1974 Berliinis) on Horvaatia jalgpallikoondise endine kaitsja.

Tema vanem vend Niko Kovač on Horvaatia jalgpallikoondise endine poolkaitsja.

Vennad sündisid Saksamaal horvaadi võõrtööliste peres.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Kovači debüüt koondises toimus 28. aprillil 1999, kui mängiti Itaalia jalgpallikoondisega viiki 0:0.

2002. aasta MM-valikgrupi võitis Horvaatia Belgia ja Šotimaa ees, kaotamata ühtki mängu. Vennad Kovačid arvati Jaapanis toimuvaks MM-iks Horvaatia koondisse. Mõlemad osalesid kõigis Horvaatia mängudes algusest lõpuni. Esimeses voorus 3. juunil kaotas Horvaatia 0:1 Mehhiko jalgpallikoondisele. Teises voorus Itaalia vastu 8. juunil jäi Horvaatia 55. minutil taha, kuid võitis ikkagi 2:1. Selles kohtumises oli Robert ainus horvaat, kes sai kollase kaardi (39. minutil). Kolmandas voorus Ecuadori jalgpallikoondise vastu 13. juunil vajas Horvaatia võitu, kuid selle asemel sai Ecuador läbi aegade esimese võidu MM-il (1:0). Alagrupist läks Mehhiko edasi võitjana ja Itaalia teisena, tänu väravate vahele oli Horvaatia kolmas, aga langes ikkagi välja.

2004. aasta EM-valikgrupis oli Horvaatia koos eelviimaseks jäänud Eesti jalgpallikoondisega. Robert Kovač osales 6 valikmängus 8-st, kõigis algrivistuses. Valikgrupi võitis 17 punktiga Bulgaaria jalgpallikoondis, järgnesid 16 punktiga Horvaatia ja Belgia. Tänu väravate vahele (+8 +2 vastu) tuli Horvaatia teiseks ja pääses lisavalikmängudele Sloveenia jalgpallikoondise vastu, kus Horvaatia viigistas kodus 15. novembril 2003 1:1 ja võitis võõrsil 19. novembril 1:0 ning pääses finaalturniirile. Robert tegi teise lisavalikmängu kaasa algusest lõpuni, esimeses ei osalenud.

Finaalturniiril Portugalis viigistas Horvaatia esimeses voorus 13. juunil Šveitsi jalgpallikoondisega 0:0 ja teises 17. juunil Prantsusmaa jalgpallikoondisega 2:2. Kolmandas voorus 21. juunil Inglismaa jalgpallikoondise vastu vajas Horvaatia võitu ja Niko Kovač viis Horvaatia 5. minutil juhtima, kuid Inglismaa võitis lõpuks 4:2. Alagrupi võitis Prantsusmaa Inglismaa ees, Horvaatia oli kolmas ja langes välja. Mõlemad vennad olid igas voorus algrivistuses, aga Inglismaa vastu mängis Robert üksnes esimese poolaja. Prantsusmaa vastu sai Robert 64. minutil pärast seda, kui David Trezeguet lõi 64. minutil 2:2, kollase kaardi.

2006. aasta MM-valikturniiri läbis Horvaatia kaotuseta ja võitis valikgrupi. Ka teisena lõpetanud Rootsi jalgpallikoondis pääses otse finaalturniirile, mis toimus Saksamaal. Esimeses voorus 13. juunil kaotas Horvaatia 0:1 Brasiilia jalgpallikoondisele. Robert Kovač mängis kogu kohtumise ja sai 67. minutil, kui värav oli juba löödud, kollase kaardi. Teises voorus 18. juunil Jaapani jalgpallikoondise vastu mängis ta samuti kogu kohtumise ja sai 32. minutil taas kollase kaardi. Mäng lõppes 0:0 ja Robert Kovač ei tohtinud viimases voorus 22. juunil kaartide tõttu kaasa teha. Horvaatia vajas seal võitu Austraalia jalgpallikoondise üle, aga mäng lõppes 2:2. Alagrupi võitis täiseduga Brasiilia, teisena läks edasi Austraalia. Horvaatia oli kolmas ja langes välja.

2008. aasta EM-valikturniiri võitis Horvaatia Venemaa ja Inglismaa ees. Finaalturniiril mängisid mõlemad vennad Kovačid kaks esimest mängu algusest lõpuni kaasa. Esimeses voorus 8. juunil võitis Horvaatia Austria jalgpallikoondise 1:0 ja Robert sai 51. minutil kollase kaardi. Teises voorus 12. juunil võitis Horvaatia ka Saksamaa jalgpallikoondise 2:1 ja tagas sellega alagrupivõidu. Kolmandas voorus 16. juunil mängis Horvaatia teise koosseisuga ja vennad Kovaid said puhkust, aga Horvaatia võitis ka Poola jalgpallikoondise 1:0. Teisena läks alagrupist edasi Saksamaa. 20. juunil mängiti veerandfinaal Türgi jalgpallikoondisega, mille mõlemad vennad tegid algusest lõpuni kaasa. Lisaaja eelviimasel minutil läks Horvaatia juhtima ja üleajal Türgi viigistas. Järgnes penaltiseeria, kus Horvaatia realiseeris 4 löögist üheainsa ja langes välja, Kovačid lööma ei pidanud.

Klubid[muuda | muuda lähteteksti]

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2001 Rahvaste karikas
  • 2003 Saksamaa karikas
  • 2003 Saksamaa meister

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Robert Kovač on 182 cm pikk ja kaalub 78 kg.[1]

Robert Kovač abiellus 2001 Anica Martinovićiga, kes 1995 oli Miss Horvaatia, Miss World Europe ja pälvis iludusvõistlusel Miss World eriauhinna parimate rahvariiete eest. Neil on kolm last. Nagu Robert, nii ka Anica on sündinud Berliinis horvaadi võõrtööliste peres.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Leverkusen who's who (inglise keeles)