Robert Faurisson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Robert Faurisson (25. jaanuar 1929 Inglismaa Surrey krahvkond Shepperton21. oktoober 2018 Vichy) oli Prantsuse ajaloolane, kes saavutas kuulsuse kolme kirjaga, mille kirjutas Prantsuse ajalehele Le Monde. Kirjades lükkas ta ümber seisukohad Teise maailmasõja ajal Saksamaal plaanilise juutide hävitamise ehk holokausti kohta ning väitis, et surmalaagrid olid tegelikult interneeritute laagrid ja neis ei olnud gaasikambreid inimeste tapmiseks.

Faurissoni isa oli prantslane ja ema šotlane. Ta õppis Sorbonne'i ülikoolis ja 19741979 õpetas kirjandust Lyoni ülikoolis.

Tuntuks sai ta raamatutega "Lautréamont" (1971), "Arthur Rimbaud" (1972) ja "Gérard de Nerval" (1977).

Pärast Le Monde'ile saadetud kirjade ilmumist on teda süüdistatud antisemitismis, fašismis ja muudes "poliitiliselt ebakorrektsetes" vaadetes. Tema kirjutatud raamatud, mis said küll algul hea vastuvõtu osaliseks, on nüüdseks lettidelt kadunud ning kirjastused ei soovi uustrükke teha. Sellisest tsensuurist on olnud häiritud mitmed Prantsuse tuntud kirjandusinimesed, kes on teatanud, et Faurissoni vaated holokausti asjus ei tohiks mõjutada tema teiste raamatute väljaandmist.

Faurissoni vaadete pärast on teda mitu korda füüsiliselt rünnanud Prantsusmaa ekstreemsete juudiorganisatsioonide esindajad, mistõttu ta on olnud kuid haiglaravil. Samuti on teda korduvalt kohtusse kaevatud. Toetudes Institute of Historical Review' baasile, mille töös ta osales, on Faurisson mitmed protsessid ka võitnud.