Nansei saared

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Riukiu saared)
Kaart suuremate Nansei saartega.

Nansei saared (mööndav ka kuju Riukiu saared; jaapani 南西諸島 (Nansei-shotō)) on saarteahelik Taiwani ja Jaapani vahel, mis eraldab Filipiini merd Ida-Hiina merest. Saared kuuluvad Jaapanile.

Kuni aastani 1829 kandsid need saared inglise keeles mitut nime: Luchu, Loo-Choo või Lewchew, Hiina keeles aga Liuqiu.

Saared on halduslikult jaotatud kahte ossa. Põhjaosas asuvad Amami saared kuuluvad Satsunani saartega Kagoshima prefektuuri. Halduspiir jääb Yoroni saarest lõunasse. Okinawa saared kuuluvad koos Sakishima saartega Okinawa prefektuuri. Suurim saar saarestikus on Okinawa saar.

Saartel valitseb lähistroopiline kliima pehme lühikese talve ja kuiva kuuma suvega. Kõrge sademetehulgaga kaasnevad pikad vihmaperioodid ja taifuunid.

Saartel kõneldakse riukiu keelt, millel eri saartel on oma murded. See on jaapani keele sugulaskeel, kuid on hakanud viimasel sajandil jaapani keele survel taanduma.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kunagi eksisteeris Riukiu kuningriik, mis hõlmas kogu saarestiku. 1372 muutus see riiki Mingi dünastia maksualuseks.

1609 ründas saarestikku Satsuma isand Shimazu Tadatsune 2500 samuraiga, kehtestades saartel oma ülemvõimu. Riukiulastel puudus märkimisväärne armee ja sõjakogemus ja nende kuningas Shō Nei käskis alistuda, et mitte hukutada väärtuslikke inimelusid.[1] Pärast seda maksis Riukiu andamit nii Jaapani šogunile kui ka Hiina keisrile.

1879 kuulutas Jaapan Meiji reformide käigus Riukiu saared enda omaks. Riukiu kuningas saatis saadikud Pekingisse, kus need palusid mitte eraldada Riukiu saari Hiinast. Hiina oli tollal korruptsiooni ja välisvõimude (sh Jaapani) vägede maalviibimise tõttu nõrgenenud ega suutnud midagi ette võtta peale palumise, et Suurbritannia oleks selles tülis vahekohtunik. Suurbritannia otsustas, et Jaapanil on saartele rohkem õigust, kohalike elanike soovi ei pandud millekski.

Ülevõtmise käigus hukkas Jaapan poliitikuid ja tsiviliste, kes sellele vastu olid. Koolides keelati kohaliku keele kasutamine, kogu õpe pidi toimuma jaapani keeles. Esialgu allusid Riukiu saared Satsumale, pärast loodi eraldi Okinawa prefektuur. Tänapäeval on see Jaapani kõige vaesem prefektuur.

Rängalt mõjus Riukiu saartele Teine maailmasõda. Riukiu saared oli ainus Jaapani osa, mis okupeeriti. Seal on tänapäevani USA sõjaväebaas.

Saarestiku saarte loend[muuda | muuda lähteteksti]

Kagoshima prefektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Okinawa prefektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kerr, George H. (2000). Okinawa: the History of an Island People. (revised ed.) Boston: Tuttle Publishing.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]