Riisling

Allikas: Vikipeedia
Rieslingi viinamarjad

Riesling on traditsiooniline Saksamaa ja Alsace'i valge viinamarjasort, mida kasutatakse eelkõige veini valmistamiseks.

Tegemist on väga vana sordiga, esimene kirjalik märge Rieslingi kohta on aastast 1435. Peale Saksamaa ja Prantsusmaa kasvatakse seda ka Austrias ja Põhja-Itaalias.

Austrias on Riesling kasvatatavuselt teisel kohal, kohe pärast viinamarjasorti Grüner Veltliner.

Riesling viinamarjasid kasvatatakse ka Austraalias, seal ta on valgetest viinamarjadest kasvatatavuse poolest 2.-3. kohal olev viinamarjasort.

Rieslingust valmistatud veinide omadused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Veini potentsiaalse kvaliteedi poolest on Riesling võrdne Chardonnay'ga, kuid pole siiski kaugeltki nii populaarne. Rieslingust valmistatud vein on tihti kuiv, väga aromaatne, tsitruseline, lilleline ning mineraalne. Kui enamik valgeid veine on kahe- kuni nelja-aastase normaalse elutsükliga, siis Rieslingul hakkab sel ajal alles teine hingamine ning tänutäheks hoidmise eest täieneb aroomibukett petrooliste ja kuivatatud puuviljaliste nootidega, mis on intelligentse veini puhul lausa suurepärased aroomibuketi lisandid. Ka on Riesling vastupidav ilmastikuoludele, mis võimaldab kasvatada seda ka külmadel ja põhjapoolsetel aladel. Heal Rieslingul on spetsiifiline, veidi bensiini meenutav aroom.

Sarnase nimega viinamarjasordid[muuda | redigeeri lähteteksti]

On mitmeid viinamarjasorte, kus vaatamata sellele et nimes sisaldub sõna Riesling, ei ole mingit moodi seotud eelpoolnimetatud viinamarjasordiga.

  • Welschriesling - See viinamarjasort on levinud sellistes riikides nagu Austria, Horvaatia, Tshehhimaa, Ungari ja Rumeenia. Vaatamata sanasele nimele ei ole tal midagi ühist päris Rieslinguga.
  • Schwarzriesling (Must Riesling) - tegemis on saksakeelse nimetusega viinamarja Pinot Meunier kohta.
  • Gray Riesling - seda viinamarjasorti tuntakse ka Trousseau gris nime all. Seos tegeliku Riesling viinamarjaga puudub.
  • White Riesling - see on nn 'õige' Riesling, mõnikord kutsutakse seda ka Johannisbergi Rieslingiks. Nimi tuleneb Johannisbergi lossist (Schloss Johannisberg). Samuti on levinud väljend Reini jõe Riesling

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]