Riisling

Allikas: Vikipeedia
Rieslingi viinamarjad

Riesling on traditsiooniline Saksamaa ja Alsace'i valge viinamarjasort, mida kasutatakse eelkõige riislingiks nimetatava veini valmistamiseks.

Tegemist on väga vana sordiga, esimene kirjalik märge Rieslingi kohta on aastast 1435. Peale Saksamaa ja Prantsusmaa kasvatatakse seda ka Austrias ja Põhja-Itaalias.

Austrias on Riesling kasvatatavuselt teisel kohal, kohe pärast viinamarjasorti Grüner Veltliner.

Rieslingi viinapuid kasvatatakse ka Austraalias, seal ta on valgetest viinamarjadest kasvatatavuse poolest 2.-3. kohal olev viinamarjasort.

Rieslingist valmistatud veinide omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Veini potentsiaalse kvaliteedi poolest on riisling võrdne Chardonnayga, kuid pole sugugi nii populaarne. Riisling on tihti kuiv, väga aromaatne, tsitruseline, lilleline ja mineraalne vein. Kui enamik valgeid veine on kahe- kuni nelja-aastase normaalse elutsükliga, siis Rieslingil hakkab sel ajal alles teine hingamine ning tänutäheks hoidmise eest täieneb aroomibukett petrooliste ja kuivatatud puuviljaliste nootidega, mis on intelligentse veini puhul lausa suurepärased aroomibuketi lisandid. Ka on Riesling vastupidav ilmastikuoludele, mis võimaldab kasvatada seda ka külmadel ja põhjapoolsetel aladel. Heal Rieslingul on spetsiifiline, veidi bensiini meenutav aroom.

Sarnase nimega viinamarjasordid[muuda | muuda lähteteksti]

On mitu viinamarjasorte, kus vaatamata sellele, et nimes sisaldub sõna "Riesling", ei ole mingit moodi seotud eespool nimetatud viinamarjasordiga.

  • Welschriesling – see viinamarjasort on levinud sellistes riikides nagu Austria, Horvaatia, Tshehhimaa, Ungari ja Rumeenia. Vaatamata sanasele nimele ei ole tal midagi ühist päris Rieslinguga.
  • Schwarzriesling ('must Riesling') – tegu on saksakeelse nimetusega viinamarja Pinot Meunier kohta.
  • Gray Riesling – seda viinamarjasorti tuntakse ka Trousseau grisi nime all. Seos tegeliku Rieslingi viinamarjaga puudub.
  • White Riesling – see on nn 'õige' Riesling, mõnikord kutsutakse seda ka Johannisbergi Rieslingiks. Nimi tuleneb Johannisbergi lossist (Schloss Johannisberg). Samuti on levinud väljend "Reini jõe Riesling"

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]