Riho Hoolma

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Riho Hoolma

Riho Hoolma (enne eestistamist Richard Holberg; 19. aprill 1894 Ida-Virumaa, Türsamäe neem Vaivara lähedal – 5. oktoober 1945) oli Eesti teatritegelane.

Riho Holberg sündis üheksalapselises perekonnas.

1924. aastal oli Richard Holberg Paide poolkutselise teatri asutaja ja näitejuht, ise ühtlasi kaasa mängides ja dekoratsioone valmistades. Aastatel 1928–1932 oli ta Virumaal Vaivara rahvamaja juures kutseline näitejuht. 1932–1940 töötas Hoolma jälle Paide poolkutselises teatris näitejuhi ja näitlejana, kuigi Paide teater riiklikku tunnustust ei leidnud ja majanduslikku toetust ei saanud.

1941. aastal töötas Hoolma ENSV Järva Riikliku Kultuurimaja juures asuva poolkutselise teatri ansamblis näitleja ja dekoraatorina. Ühtlasi oli ta kultuurimaja juhataja.

4. augustil 1941 vangistati ta segastel asjaoludel Saksa sõjaväelaste poolt, aluseks pealekaebus kommunismimeelsuse asjus. Esialgseks karistuseks määrati eluaegne sunnitöö, mis muudeti asjaolude selgitamise järel kolmekuuliseks vangistuseks.

Novembris 1941 jätkas tööd Hoolma Paide teatris samades ametites. 1944 sai ta uuesti Järva Rahvamaja juhatajaks ja oli Paide poolkutselise teatri juht.

5. oktoobril 1945. aastal suri Riho Hoolma ootamatult südame-veresoonkonna probleemide tõttu.