Redonda

Allikas: Vikipeedia
Redonda
Redonda idarannik
Redonda idarannik
Saarestik Tuulealused saared
Koordinaadid 16° 56′ 18″ N, 62° 20′ 42″ W
Pindala 65 km²
Pikkus 1,36 km
Laius 530 m
Kõrgeim koht
King Juan's Peak (296 m)
Redonda (Vahe-Ameerika)
Redonda

Redonda on väike asustamata Kariibi mere saar. See on üks Tuulealustest saartest Lääne-India saarestikus ja kuulub Antiguale ja Barbudale. Saar on 1,6 kilomeetrit pikk ja 0,48 kilomeetrit lai ning 296 meetrit kõrge.[1] Pindala ei ole järskude kallaste tõttu täpselt arvutatud, kuid see oletatakse jäävat 1,6 ja 2,6 ruutkilomeetri vahele.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Redondale Nevise saarelt. Redonda tagant paistab Montserrat

Saare avastas Christoph Kolumbus oma teisel reisil 12. novembril 1493. aastal. Kuigi ta saarel ei maabunud, kuulutas ta selle Hispaania krooni omandiks ja nimetas selle Santa María la Redonda-ks. Nimi tähendas Ümar Püha Maarja ja tulenes saare profiilist.[1] Suurbritannia omandiks sai saar 1860. aastatel.

Pärast 1860. aastaid hakati saarelt kaevandama fosforirikast guaanot, mida kasutatakse väetiste tootmisel. Aastas kaevandati umbes 7000 tonni. Sellel ajal elasid saarel kaevandustes töötavad töölised. 1901. aastal oli saarel 120 elanikku. Esimese maailmasõja ajal kaevandamine lõpetati ja töölised lahkusid. Pärast seda on saar olnud pidavalt asustamata ja kunagist asustust meenutavad vaid kaks säilinud kivionni.

Kuigi lähimad saared on Montserrat ja Nevis, sai Redonda 1967. aastal veidi kaugemal asuva Antigua ja Barbuda sõltlaskonnaks.

Saart külastavad regulaarselt Montserrati Vulkanoloogiaobservatooriumi teadlased, kes kasutavad Redondat vaatluspunktina Soufrière Hillsi tegevvulkaani jälgimiseks.

Redondat on kujutatud ühel Kimagicu postkaardil.[2]

Redonda Kuningriik[muuda | muuda lähteteksti]

Redonda Kuningriigi vapp ja lipp

Redonda Kuningriik on Redonda saarele pretendeeriv mikroriik,[1] mis fantaasiakirjaniku M. P. Shieli väidete kohaselt loodi 1865. aastal. Tema isa oli väidetavalt korraldanud oma poja kroonimise Redonda kuningaks tema 15. sünnipäeval. Tseremoonia olla saarel ühe piiskopi poolt ka läbi viidud. Selline sündmustik on tõenäoliselt välja mõeldud. BBC Radio 4 tegi sellest ka dokumentaali Redonda: The Island with Too Many Kings, mis läks eetrisse 2007. aasta mais.[3]

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Saar asub Montserrati ja Nevise vahel. See asubb Montserratist 22,5 kilomeetrit loodes ja 32 kilomeetrit Nevisest kagus. Antiguast jääb saar edelasse, 56,2 kilomeetri kaugusele.

Saarel pesitsevad merelinnud ja saarel kasvavast kasinast rohust toituvad metsikud kitsed. Ainuke mageveeallikas on vihmavesi ja selle reservuaare saarel ei leidu. Saar on moodustunud iidse vulkaani südamest ja meenutab kaugelt vaadates suurt kivi. Kuigi Kolumbusele tundus saar ümar, on see tegelikult pikk ja kitsas.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 "KINGDOM" OF REDONDA INFORMATION Kasutatud: 03. juuni 2012
  2. Montserrat Collectible Postcards kimagic.com. Kasutatud: 03. juuni 2012
  3. BBC Radio 4. Redonda: The Island with Too Many Kings, 27. mai 2007. Kasutatud: 03. juuni 2012

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]