Rastergraafika

Allikas: Vikipeedia
Piksel on rasterkujutise elementaarosa

Rastergraafika (inglise keeles bitmap) on kõige levinum pildifailivorming infotehnoloogias. Kui välja arvata flash-failid ja .svg-tüüpi failid, on peaaegu kõik ülejäänud pildifailid rastrid.

Rasterkujutis on diskreetne kujutus, mis esitatakse pikselite maatriksina. Pikselid on iga kujutise elementaarosa. Pikselite asukoha kirjeldamiseks kasutatakse tavaliselt koordinaatsüsteemi. Koordinaatide alguspunkt (0, 0) asub ekraani nurgas.

Juuresoleval pildil on üks piksel 15×15 pikseli suuruses võrgustikus. Selleks, et seda pilti kirjeldada, on vaja ainult üks kirje (8,8,0): esimene komponent on koordinaat X-teljel, teine koordinaat Y-teljel ja kolmas pikseli värv. Võib-olla ei tundu see mahuka ja keerulise protseduurina salvestamiseks, ent kujutage ette, kui palju andmeid tuleb salvestada, kui pildi suurus on 1024x768 pikselit.

Rastrit iseloomustatakse lahutusvõimega ehk pikselite arvuga pikkusühiku suhtes, suurusega, värvide arvuga jne. Tuleb meeles pidada, et kui rääkida raster- ja vektorgraafikast, siis ei räägita konkreetsest failivormingust ega laiendist. Näiteks .jpg-fail on alati raster, iga raster aga ei ole .jpg.

Rasterkujutiste oluline puudus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna pikselitel on kindel värv ja suurus, siis rastrit suurendades muutuvad pikslid nähtavaks. Vähendame esialgset pilti 4 korda ja pärast suurendame teda 4 korda, et saada esialgse suurusega pilt. Vähendamise käigus tuleb 4 pikselit ühte kokku suruda, mistõttu osa teavet läheb kaduma. Suurendamise käigus ei ole seda teavet kusagilt võtta ja pilt muutub ähmasemaks, vähem teravaks. Sama olukord on jälgitav pildi keerutamisel ja venitamisel.

Rasterpildid on tavaliselt loodud ja töödeldud niisuguste programmidega nagu Microsoft Paint, GIMP või Adobe Photoshop.

Rasterpilte kasutatakse peamiselt fotode salvestamiseks. See on eriti tõhus meetod keeruliste värvivariatsioonide korral, mil ükski andmete pakkimise meetod pole tõhus. Rastergraafika lubab arvesse võtta iga varju ja sujuva värvimuutuse.

Suure lahutusega ja kokkusurumata rasterpildid võtavad väga palju kettaruumi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]