Rabatt

Allikas: Vikipeedia
Tüüpiline mitmeastmeline ja kahepoolne rabatt, mis paikneb allee keskel
Üheastmeline rabatt jalgtee kõrval, sisaldab ühte lillesorti

Rabatt (saksa keeles rabatte, hollandi rabat) on pikk kitsas ristkülikukujuline lillepeenar, mis paikneb jalgtee või piirdeaia ääres ning mida kasutatakse dekoratiivse elemendina maastikuarhitektuuris.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Rabatt on tavaliselt ristkülikukujuline, laiusega 2–3 meetrit ja sisaldab üht või mitut lillesorti. Proportsioonid on reeglina 1:3, seega 50 cm lai rabatt peaks olema vähemalt 150 cm pikk (see reegel kehtib ristkülikukujuliste rabattide puhul).[1]

Jalgtee ääres paiknev rabatt võib olla suvalise pikkuse ja laiusega. Sageli on lillepeenar väga pikk, ulatudes mõnikord 10 meetrini, siis tehakse lillepeenra sisse vahekäigud või istutatakse üksikuid lilli.

Rabatte võib olla kaht tüüpi: ühepoolsed (mitmeastmelised) ja kahepoolsed (üheastmelised ning kaheastmelised).

Geomeetriline kahepoolne rabatt

Ühepoolsetel rabattidel on üks ilus vaade ja tavaliselt paigutatakse need seina ja piirdeaia äärde. Tagaplaanil kasvavad kõrged taimed, keskel madalama kõrgusega taimed ja ees pinnakattetaimed (nt dekoratiivne muru). Sel moel moodustub mitmeastmeline rabatt.[2]

Kahepoolsed rabatid on igalt poolt vaadeldavad. Tihti istutatakse neid kaunistama pargiteid või alleesid. Kahepoolsel rabatil võivad kõik taimed olla ühekõrgused või siis keskel kõrged taimed ja ääres madalad. Rabattides kasutatakse ühe- või mitmeaastaseid taimi. Võib kasutada suvelilli, püsililli või ravimtaimi.[3] Tihti istutatakse lilled (geomeetrilise) mustrina. Viimasel ajal vormistatakse rabatte ka vabastiilis, mis on mustrita ning kuhu istutatakse madalaid põõsaid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]