Réduit

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib üldmõistest; Šveitsi vastupanuala kohta vaata artiklit Réduit (Šveits)

Réduit ([redüi:]; 'tagasitõmbunud' ← prantsuse réduireladina redūcere) on kindlusehitis, mis paikneb mingi suurema kindlusehitise (kindlus, fort) sees ning on mõeldud kaitsjate (viimase) vastupanupaigana selle suurema kindlusehitise vallutamisel vastase poolt. Réduit on suurema kindlusehitise kõige tugevamini kindlustatud ehitis (südakindlustis), mille kõik küljed on kaitstavad.

Kindluse réduit on tsitadell, linnuse réduit on bergfried. Väiksema kindlusehitise réduit on enamasti mingi kindlat liiki kindlusehitis (reduut, suurtükitorn või kaponiir), suurema kindlusehitise (näiteks kindluse) réduit (tsitadell) võib olla ehituslikult keerukam, suurema ulatusega ja sisaldada erinevaid väiksemaid kindlusehitisi või nende elemente.

Réduit võib olla ka riigi mingi ala, mis eelkõige oma looduslike eelduste (ümbritsetud mägede või veekogudega ja seetõttu hästi kaitstav) või vajaduste (ühendusteede või muu taristu oluline osa) tõttu on tehtud vastase rünnaku korral põhiliseks (ja ka viimaseks) vastupanualaks, kui vastane on juba vallutanud riigi muid osasid (näiteks Réduit Šveitsis).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Réduit. // Robert Treufeldt. "Kalaranna fort ehk hilisem "Patarei" vangla". MTÜ Castellum. Tallinn 2019. Lk 63