Puitlaastplaat

Allikas: Vikipeedia
Particleboard.jpg

Puitlaastplaat on puitplaat, mis on valmistatud kõrgel temperatuuril ja survel kokku pressitud puitlaastust ja sideainest. Enamasti kasutatakse spetsiaalseadmes purustatud okaspuidu laastu.

Puitlaastplaadi valmistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Erineva otstarbega plaatide valmistamiseks kasutatakse erineva kuju, suuruse ja orientatsiooniga laastu ning erinevaid sideaineid (peamiselt karbamiid- ja fenoolformaldehüüdvaike). Toodetakse nii kuivades kui ka niisketes tingimustes kasutatavat puitlaastplaati; samuti spetsiaalset kandekonstruktsiooni plaati ning punnühendusega sidumiseks mõeldud plaati.

Puitlaastplaat on väga levinud materjal ehituses ja mööblitööstuses, kuid ka näiteks pakendite valmistamisel.

Puitlaastplaadi paksus jääb enamasti vahemikku 6–28 mm, kuid rohkem kasutatakse plaate paksusega 12–25 mm. Plaadi tihedus on kuni 700 kg/m3. Levinuim formaat on 2600 x 1200 mm. Plaadi niiskusesisalduse jääb vahemikku 5–13%.

Ehituses kasutatakse puitlaastplaati peamiselt vooderdus- ja alusmaterjalina. Mööblitööstuses on puitlaastplaat juba pikka aega olnud üks levinumaid puiduasendajaid nii korpusmööbli kui ka pehme mööbli konstruktsioonielemendina. Nähtavate pindade puhul kasutatakse puitlaastplaati lamineerituna või spoonituna.

Melamineeritud puitlaastplaat[muuda | muuda lähteteksti]

Melamineeritud puitlaastplaat saadakse termokõvastuva vaiguga immutatud paberi pressimisel plaadi pinnale kõrge temperatuuri ja survega. Melamiiniga plaati kasutatakse odavama korpusmööbli valmistamiseks.

Laminaat on oluliselt paksem ja tugevam kui melamiin ja seda kasutatakse köögi töötasapindade, kontorilaudade, aknalaudade jms katmiseks, et tagada kõrge kulumiskindlus.

OSB-plaat[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis OSB-plaat.
OSB-plaat enne pressimist

OSB-plaat (inglise keeles oriented strand board) ehk suunatud laastuga plaat valmistatakse spetsiaalse kujuga laastudest, mis on orienteeritud samas suunas.

Plaat on kergesti töödeldav, ühtlase struktuuriga, mõlemalt küljelt võrdse kvaliteediga. Valmistatakse ka niiskus- ja veekindlaid plaate.

OSB standardsuurus 1250 x 2500 mm, paksus jääb vahemikku 6–25 mm[viide?].

OSB-plaati kasutatakse peamiselt ehitusplaadina.

Tsementpuitlaastplaat[muuda | muuda lähteteksti]

Tsementpuitlaastplaat saadakse, kui sideainele lisatakse tsementi. Plaat on sileda pinnaga, löögikindel, niiskuskindel, raskestisüttiv ning vastupidav seen- ja putukkahjustustele.

Plaadi standardmõõdud on 3200x1250 ja 2800x1250 ning paksus 8–40 mm.