Puitlaastplaat

Allikas: Vikipeedia
Puitlaastplaat

Puitlaastplaat on plaatmaterjal, mis on valmistatud kokku pressitud puiduosakestest ja sideainest kõrgel temperatuuril ja survel. Enamasti kasutatakse valmistamisel purustatud okaspuidu laastu. Plaate on olemas ühekihilisi ning mitmekihilisi.[1]

Peamiseks sideaineks on liim, mille põhikomponent on vaik (tav. karbamiidformaldehüüdvaik). Vaigule lisatakse lisaks veel parafiini, karbamiidi ja kõvendit. Lisaks kuuluvad samasse kategooriasse vahvelplaat (ing. keeles waferboard) ja orienteeritud laastuga plaat e OSB (ing. keeles oriented strand board)[2]

Maailma tootmismaht 2007. aastal oli 90 miljonit m3.

Puitlaastplaadi valmistamine ja kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Puittooraineks sobivad kõik puiduliigid, kuid peamine eesmärk on kasutada madalakvaliteedilist toorainet ja tootmisjääke. Tavalisemad liigid: ümarpuit, saetööstuse kõrvaltoodang, metsahake, üheaastased taimed.[2] Ümarpuidu kasutamine tagab laastude optimaalse suuruse ja püsivad füüsikalis-mehhaanilised omadused.

Puitlaasplaadi tootmine

Toodetakse nii kuivades kui ka niisketes tingimustes kasutatavat puitlaastplaati. Mitmekihilisel puitlaastplaadil on tavaliselt kolm kihti: välimine-sisemine-välimine, kus väliskihid on peenemast fraktsioonist ning sisekiht on jämedamast fraktsioonist. Samuti lisatakse vahel plaatidel värve, et näidata nende eriomadusi, kus näitkes roheline on niiskuskindel puitlaastplaat ning punane tulekindel puitlaastplaat. [3]

Üldandmed
Paksus 3,2 kuni 38,0 mm
Laius 400 kuni 2530mm
Pikkus 1500 kuni 6020 mm
Tihedus 450 kuni 750 kg/m3
Tehnilised andmed
Laastu paksus 0,5 mm
Laastu laius 3 kuni 15 mm
Laastu pikkus 20 kuni 50 mm
Liimi kogus 4 kuni 12 % laastu kuivkaalust
Paindetugevus 10 MPa
Tõmbetugevus risti pinnal 0,24 MPa

Puitlaastplaat on väga levinud materjal ehituses ja mööblitööstuses, kuid ka näiteks pakendite valmistamisel. Ehituses kasutatakse puitlaastplaati peamiselt vooderdus- ja alusmaterjalina. Mööblitööstuses on puitlaastplaat juba pikka aega olnud üks levinumaid puiduasendajaid nii korpusmööbli kui ka pehme mööbli konstruktsioonielemendina. Nähtavate pindade puhul kasutatakse puitlaastplaati lamineerituna või spoonituna. Lamineeritud puitlaastplaat saadakse termokõveneva vaiguga immutatud paberi pressimisel plaadi pinnale kõrgel temperatuuril ja survel. Spoonitud puitlaastplaat saadakse enamvähem sarnasel meetodil, kuid paberi asemel on naturaalne puiduspoon (tav. lehtpuit), kuna see on kõvem kui okaspuit ja samuti ilusama tekstuuriga.

Üks eriliik on vahvelplaat, mis on suurte, õhukeste ja lamedate laastudega plaat, mis töötati välja Kanadas. Tootmisel kasutatakse tangensiaalsuunaliselt lõigatud haavapuidu laastu. Kasutatakse välisseina seinavoodris, aluspõrandatel (ka. muldlaed) ja kontruktsioonmaterjalina.[2][4]

Melamineeritud puitlaastplaat[muuda | muuda lähteteksti]

Melamiiniga plaati kasutatakse odavama korpusmööbli valmistamiseks. Laminaat on oluliselt paksem ja tugevam kui melamiin ja seda kasutatakse köögi töötasapindade, kontorilaudade, aknalaudade jms katmiseks, et tagada kõrge kulumiskindlus.

OSB-plaat[muuda | muuda lähteteksti]

OSB-plaat enne pressimist

OSB-plaat (inglise keeles oriented strand board) ehk suunatud laastuga plaat valmistatakse spetsiaalse kujuga laastudest, mis on orienteeritud samas suunas.

Plaat on kergesti töödeldav, ühtlase struktuuriga, mõlemalt küljelt võrdse kvaliteediga. Valmistatakse ka niiskus- ja veekindlaid plaate.

OSB standardsuurus 1250 x 2500 mm, paksus jääb vahemikku 6–25 mm[viide?].

OSB-plaati kasutatakse peamiselt ehitusplaadina.

Tsementpuitlaastplaat[muuda | muuda lähteteksti]

Tsementpuitlaastplaat saadakse, kui sideainele lisatakse tsementi. Plaat on sileda pinnaga, löögikindel, niiskuskindel, raskestisüttiv ning vastupidav seen- ja putukkahjustustele.

Plaadi standardmõõdud on 3200x1250 ja 2800x1250 ning paksus 8–40 mm.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Particle board".
  2. 2,0 2,1 2,2 Dmitri Šumigin Puitlaastplaadid
  3. "What is particleboard?".
  4. "Furniture industry".