Puerto del Hambre

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Puerto del Hambre maastik

Puerto del Hambre (ka: Puerto Hambre; 'näljasadam') on kunagine kindlustatud asula Tšiilis Magalhãesi ja Tšiili Antarktika piirkonnas Punta Arenase linnast 36 km lõunas ja ka Fuerte Bulnese lähedal Magalhãesi väina Bahía Buena lahe ääres, mälestis hispaanlaste esimesest katsest Magalhãesi väina rannikut koloniseerida. Praegu on asulast järel ainult varemed.

Puerto del Hambret loetakse Tšiili geograafiliseks keskmeks Arica ja Tšiili Antarktika vahel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sellesse üksikusse kohta rajas kapten Pedro Sarmiento de Gamboa 25. märtsil 1584 umbes 300 elanikuga asula Ciudad del Rey Felipe või Rey Don Felipe ('kuningas Felipe linn'). Arvatakse, et selle elanikud surid nälga.

Aastaid hiljem randus seal inglise piraat Thomas Cavendish, kes leidis eest vana koloonia ja ühe ellujäänu. See oli Tomé Hernández, tänu kellele me linna lugu teame. Inglane pani kohale nimeks Port Famine ('näljasadam'), mis hispaaniakeelsena on tänini säilinud. Seda hakati kasutama Briti mereväebaasina.

Puerto del Hambre monument

Peale Kuningas Felipe linna rajas Sarmiento de Gamboa koloonia nimega Nombre de Jesús (Jeesuse nimi), mis asus Magalhãesi väina Atlandi ookeani poolses suudmes Vírgenese neemel (Neitsite neemel) praegusel Argentina territooriumil. Elanikud jätsid selle maha, peaasjalikult selleks, et minna lääne poole otsima kuningas Felipe linna.