Mathilde (Belgia kuninganna)

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Printsess Mathilde, Brabanti hertsoginna)
Printsess Mathilde Rootsi kroonprintsess Victoria pulmas 2010. aastal

Mathilde (sünninimega Mathilde Marie Christine Ghislaine d'Udekem d'Acoz; sündinud 20. jaanuaril 1973) on Belgia kuninganna, kuningas Philippe I abikaasa.

Abielludes sai Mathilde ka Brabanti hertsoginna tiitli ning kuigi teda nimetati kroonprintsessiks, ei kandnud ta ametlikult sellist tiitlit. Kui Philippe'ist sai kuningas, sai Mathilde'ist esimene Belgia päritolu kuninganna.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Mathilde on krahv (enne Jonkheer) Patrick d'Udekem d'Acozi ja krahvinna Anna Maria Komorowska vanim laps. Tal on kolm õde ja üks vend: Marie-Alix (16. september 19741997), Elisabeth (17. jaanuar 1977), Hélene (22. september 1979) ja Charles-Henri (13. mai 1985).

Mathilde'i isapoolne perekond kuulub Belgia aadlike hulka. Tema vanaisa ja onu olid parunid, kuid Mathilde'il ja tema isal on õigus kasutada tiitlit Jonkrouw ('kõrgeauline').

Tema emapoolse suguvõsa liikmed on Poola aadlikud ja aristokraatia. Tema emapoolne vanaisa oli krahv Leon Michał Komorowski (19071992) ja vanaema printsess Zofia Sapieha-Kodénski (19191997). Printsess Mathilde'il on sugulussidemeid paljude Poola aristokraatia hulka kuuluvate perekondadega nagu Czartoryski, Lubomirski, Radsiwiłł, Zamoyski, Potulicki, Sanguzko ja teised.

Haridus ja karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Printsess õppis Institut de la Vierge Fidèle'is Brüsselis ning seejärel 19911994 Institut Libre Marie Haps'is kõneteraapiat (lõpetas magna cum laude). Seejärel oli tal oma kõneteraapia praksis kuni 1999. aastani. Ta on õppinud ka psühholoogiat Université catholique de Louvain'is, mille lõpetas 2002. aastal.

Ta räägib hollandi, inglise, prantsuse ja itaalia keelt.

Kihlus ja abiellumine[muuda | muuda lähteteksti]

Mathilde'i ja prints Philippe'i suhe tuli avalikuks alles siis, kui nad andsid teada kihlusest, mis üllatas kogu Belgia avalikkust, sest printsi polnud kunagi ühegi naisega seostatud.

8. novembril 1999 anti Mathilde'ile Kuningliku Dekreedi alusel Belgia printsessi tiitel. Tema isa ja onud said krahvi tiitli. Mathilde ja Philippe abiellusid 4. detsembril 1999 Brüsselis ja Mathilde sai tiitli Tema Kuninglik Kõrgus Brabanti hertsoginna.

Lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]