Prantsuse Akadeemia

Allikas: Vikipeedia
Mitte segi ajada Prantsuse Teaduste Akadeemiaga

Prantsusmaa Instituudi hoone

Prantsuse Akadeemia (prantsuse Académie française) on Prantsusmaa vanim teaduslik selts. See asutati 1635. aastal kardinal Richelieu algatusel prantsuse keele arendamiseks. See on Prantsusmaa Instituudi viiest akadeemiast vanim.

Liikmeskond[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsuse Akadeemia liikmeid (akadeemikuid) nimetatakse "surematuteks" (prantsuse keeles les immortels). Prantsuse Akadeemial on 40 eluks ajaks valitud liiget. "Surematuteks" nimetatakse neid vastavalt kardinal Richelieu ajal kinnitatud akadeemia deviisile. Napoleon III ajal sai akadeemiku eraldusmärgiks roheline frakk (habit vert). Kui mõni akadeemia liikmeist sureb, jääb tema "tool" (prantsuse keeles fauteuil) vabaks ja sinna valitakse keegi silmapaistev kultuuritegelane, kirjanik, jurist, filosoof või ka vaimulik[1]. Valimisele järgneb teatud aja möödudes pidulik vastuvõtmine akadeemiasse ja siis peab uus liige pidama kõne oma eelkäija mälestuseks.

Pärast teist maailmasõda heideti kohtuotsuse alusel mitu "surematut" kollaboratsionismis süüdistatuna akadeemiast välja, nende seas marssal Philippe Pétain.

Vahel on akadeemiasse valitud inimesi, kes ei ole kirjanikud ega teadlased, vaid on tuntud kui poliitikud ja sõjaväelased (tavaliselt on need akadeemikud siiski avaldanud publikatsioone, memuaare ja muud sellist).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]