Podtatranská nõgu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Podtatranská nõo asukoht Slovakkias (tähistatud punasega)
Vojňany eelmäestik

Podtatranská nõgu (Slovaki Podtatranská kotlina) on maastikurajoon Slovakkia põhjaosas, mis on osa Lääne-Karpaatidest ja ühtlasi on see ka osa Fatra-Tatra piirkonnast. Selle regiooni kõrgeim tipp on Rakytovec (1325 m).

Piirkonda jäävad linnadest Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok ja Ružomberok.

Geoloogiliselt on tegemist Paleogeenis tekk9inud piirkonnaga, mis eristus ajal, mil sealne piirkond nihkus põhjas asuvas flüšivööndis oleva maakoore peale.

Nõos eristatakse kolme alampiirkonda. Tatrate eelmäestik asub põhjas, eralades nõgu Tatratest. Praktiliselt piirneb see siiski üksnes Kõrg-Tatra piirkonnaga. Seal asub ka nõo kõrgeim tipp Rakytovec.

Nõo idapoolne osa kannab nime Popradi nõgu. Popradi linna ümbruskonnas asub ka nõo madalaim osa (570 m). Selles eristatakse Popradi tasandikku, Štrba küngastikku, Lomnica küngastikku, Kežmaroki küngastikku, Vrbovi küngastikku ja Vojňany eelmäestikku.

Lääneosa kannab nime Liptovi nõgu. Seal asub Liptovi ajalooline piirkond. Kõrgeim tipp on Hrubý grúň (973,3 m). Madalaim koht asub Ružomberoki lähistel Váhi orus (480 m) Nõo osadena eristatakse Ľubeľa küngastikku. Smrečianka küngastikku, Hybe küngastikku, Choči eelmäestikku, Galovany salu, Matiašovce salu ja Liptovi luhtasid.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Podtatranská nõgu piirneb järgmiste geograafiliste piirkondadega:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska. Bratislava : Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011