Hornádi nõgu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hornádi nõo asukoht Slovakkias (tähistatud punasega)
Vaade nõole Spiši lossist

Hornádi nõgu (Slovaki Hornádska kotlina) on maastikurajoon Slovakkia keskosas, mis on osa Lääne-Karpaatidest ja ühtlasi on see ka osa Fatra-Tatra piirkonnast.[1] Selle regiooni kõrgeim tipp on Kačelák (677 m), madalaim koht asub Hornádi jõe ääres (400 m).

Nõgu on Spiši ajaloolise piirkonna keskuseks, seal asuvad Spišská Nová Ves, Levoča, Spišské Podhradie ja Spišské Vlachy. Suurim jõgi on Hornád. Nõgu on Slovakkia olulisim travertiini esinemispaik, selle kaitseks on moodustatud kuus kaitseala. Nõo edelaosa jääb osalt Slovaki Paradiisi rahvusparki.

Nõos eristatakse nelja alampiirkonda.[2] Podhradie nõgu paikneb Spišské Podhradie ümbruses ja seal esineb rikkalikult travertiini, madalaim koht (440 m) asub nõo lõunaosas. Piirkond Levoča ümbruskonnas kannab nime Medvedie chrbty. Vikartovce alang on kitsas Hornádi oru lõik, mis eraldab Kozie chrbty ja Madal-Tatra mäestikke, idas ka Spiši-Gemeri karsti. Selle madalaim koht asub Hornádi jõe ääres (520 m).

Nõo keskne osa kannab nime Hornádske podolie, mis jaguneb omakorda kolmeks väiksemaks nõoks. Spišská Nová Vesi ümbruskonnas paikneb Nová Vesi nõgu, madalaim koht (420 m) asub Hornádi ääres. Spišské Vlachy ümbruskonnas asub Vlachy nõgu. Kolmas on Kluknava nõgu, mis on ka Hornádi nõo madalaim piirkond.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Hornádi nõgu piirneb järgmiste geograafiliste piirkondadega:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mazúr, E., Lukniš, M. 1986: Geomorfologické členenie SSR a ČSSR. Časť Slovensko. Slovenská kartografia, Bratislava
  2. Mazúr, E., Lukniš, M. 1986: Geomorfologické členenie SSR a ČSSR. Časť Slovensko. Slovenská kartografia, Bratislava
  3. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava : Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]