Piltjutustus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Piltjutustus

Piltjutustus on piltide sari, kus lisaks piltidele on esitatud lühike sisu selgitav tekst.

Piltjutustus on filmi- või videoproduktsiooni arenguprotsessis peamine visuaalse kavandamise instrument.

Piltjutustust kasutatakse laialdaselt filmide, animatsioonfilmide, arvutigraafika ja interaktiivse meedia eelvaatena.

Piltjutustus koosneb teatud arvust ruutudest, mille sees on illustratsioonid või pildid, mis annavad ülevaate süžeest. Piltjutustusi tehakse lihtsustatud must-valgel või värvilisel kujul.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Piltjutustus sai alguse Disney Stuudios 1930. aastatel, kui seda hakati kasutama joonisfilmide eelvaateks. Idee autor oli Webb Smith, kes hakkas selleks, et lugu jutustada, joonistama stseene eraldi paberitele, ning seadis pildid loo kulgemise järjekorda. 1940. aastatel levis piltjutustuste kaasamine märulifilmides, esimene selline film oli "Gone with the Wind". 1980. aastatel kasutati seda tarkvaratoodetes eesmärgiga seletada lihtsamini lahti kujundamisfaasis olevaid veebilehti ja interaktiivset meediat.

Piltjutustuse areng Eestis algas 19. sajandi teisel poolel, kui turul osutusid populaarseks Wilhelm Buschi teosed, kus oli kasutatud täiskasvanutele mõeldud pilte, mida illustreeris tekst. Samalaadsete lasteteoste autor oli Karl August Hindrey. Uuema aja kõige kuulsamate piltjutustuste autor Eestis oli Raivo Järvi.

Kasutusalad[muuda | muuda lähteteksti]

Piltjutustus

Piltjutustus võib olla kasulik erinevates valdkondades.

Kõige populaarsem piltjutustuse kasutusala on filmindus, kus filmikaadrid on joonistustena välja toodud. See aitab filmi- ja telereklaamide tegijatel visualiseerida stseene ja leida potentsiaalseid probleeme enne nende võimalikku teket. Samuti säästab piltjutustuste tegemine raha ja aega, pannes paika filmi umbkaudse tootmismaksumuse. Ka filmide treilerid on üles ehitatud piltjutustuste loogikal.

Samal põhimõttel kasutatakse piltjutustusi ka teatrites lavastajate ja näidendite direktorite poolt.

Piltjutustust kasutatakse tänapäeva ärimaailmas reklaaminduses ja koosolekutel ideede esitluseks. Paljud suured korporatsioonid õpetavad piltjutustuste tehnikat oma töötajatele, sest see on vajalik oskus tooteidee edasiandmiseks kliendile. Ka ajurünnakus on mugav oma ideed piltjutustuse abil selgitada, sest see aitab teistel sind mõista ning ka neil sinu piltjoonistuse abil uusi ideid välja arendada.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

[1][2][3][4][5][6]

  1. Michael Erlhoff Tim Marshall (2008). Design Dictionary. Switzerland: Birkhäuser Verlag AG. 
  2. "Mõisted".
  3. Kristjan Jekimov. "Koomiksi semiootika: pildi ja teksti probleem „Narratiivsus piltides“ näitel".
  4. Mark van Langeveld. "Storyboarding Added Value in Pre-Production".
  5. Peter. "the origin of storyboards".
  6. "Storyboard".