Pidžin

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Pidžin (inglise pidgin) on segakeel, mis tekib erinevate emakeelte kokkupuutel. See tekib, kui erinevate keelte kasutajad ei oma kindlat lingua francat, kuid neil on vajadus suhelda omavahel. Tüüpiliselt tekivad pidžinkeeled kohtades, kus käib tihe kaubasuhtlus. (nt sadamates)

Pidžinil on enamasti väike sõnavara ja lähtekeeltega võrreldes lihtsam grammatiline struktuur (näiteks võib puududa sõnamuutmine) ja häälikusüsteem. Kui nt eesti keeles öeldakse: "Poiss ütles, et läheb koju.", siis eesti pidžinis öeldakse sama lause: "Poiss ütlema minema kodu."

Pidžin ei ole tavaliselt inimese emakeel, kuid leidub piirkondi, kus see on kogukonna põhiline keel (nt tok-pisini keel Paapua Uus-Guineas). Enamasti kujunes pidžin välja sadamalinnades.

Kui pidžin laieneb mingi rühma rahvuskeeleks ja selle sõnavara ja grammatika täieneb, siis nimetatakse seda sageli kreoliseerunud keeleks ehk pidžinit, mida kõneldakse emakeelena nimetatakse kreoolkeeleks.

Pidžin sureb enamasti välja, kui inimesed lähevad üle ühekeelsele suhtlusele või hakkavad kasutama mõnd muud keelt. Nt: vene-hiina pidžin, mida kasutati Kaug-Idas 20. sajandini.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Emakeele õpik "Keel ja ühiskond"