Philip Zimbardo

Allikas: Vikipeedia

Philip G. Zimbardo (sündinud 31. märtsil 1933) on USA psühholoog. Ta on tuntud eelkõige Stanfordi vanglaeksperimendi autorina.

Ta on kirjutanud ka ülikooli psühholoogiaõpikuid ja uurinud häbelikkust.

Vanglaeksperiment[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Stanfordi vanglaeksperiment

Aastal 1971 sai Zimbardo Stanfordi ülikooli alaliseks psühholoogiaprofessoriks.

Seal viis ta läbi Stanfordi vanglaeksperimendi, mille käigus 24 tavalist kolledžiüliõpilast määrati juhusliku valiku alusel "vangideks" või "vangivalvuriteks" vangla imitatsioonis Suanfordi psühholoogiahoone keldrikorrusel (kolm üliõpilast olid reservis, kuid katses ei osalenud). "Vangivalvuritele" öeldi, et katse eesmärgiks on uurida vangide käitumist ning "valvurite" ülesanne on luua neile rasked tingimused.

Üliõpilased elasid oma rolli kiiresti sisse. "Valvurid" muutusid sadistlikeks ning "vangid" olid äärmiselt passiivsed ja depressiivsed. Osalejate käitumine viis ohtlike ja psühholoogiliselt kahjustavate olukordadeni. Kolmandik "valvuritest" olid "tõeliselt" sadistlikud. Paljud "vangid" said emotsionaalse trauma; kaks neist lahkusid eksperimendist enne selle lõppu.

Eksperment oli kavandatud kahenädalasena, kuid Zimbardo katkestas selle viiendal päeval, sest tema tulevane abikaasa Christina Maslach veenis teda selle jätkamise ebaeetilisuses.

Seda katset on sageli võrreldud Milgrami eksperimendiga.


Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

From Stanford to Abu Ghraib – what turns ordinary people into oppressors?"], Times Literary Supplement, retsensioon Zimbardo raamatule "The Lucifer Effect: How good people turn evil"