Peugeot

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Peugeot
Asutatud 1810
Asutaja Armand Peugeot
Tegevuspiirkond üle maailma
(USA ja Kanada turule on plaan siseneda hiljemalt 2023. a)
Tooted sõiduautod
elektriautod
tarbesõidukid
Omanik Stellantis

Peugeot [pøˈʒo] on Prantsusmaa autotootja, mis on tänaseks osa Stellantisest[1].

Peugeot üks vanimaid siiani eksisteerivaid automarke (seeriatootmine alates 1891. aastast) ning lisaks sõiduautodele ja tarbesõidukitele toodab Peugeot ka mootorrattaid, jalgrattaid ja mitmeid muid tooteid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Peugeot ajalugu sai alguse 1810. aastal, mil alustati terastoodete valmistamisega ning toodeti peamiselt lintsaage, vihmavarjuraame ja kohviveskeid.

Esimene Peugeot' nime kandev auto avalikustati 1889. aastal ning see teeb Peugeot'st ühe maailma vanima autotootja ja ning vanima autode kaubamärgi.

Alates 1847. aastast on Peugeot' sümboliks olnud lõvi. Algselt ettevõtte saelehtedel ilmunud lõvi kujutis sümboliseeris sae hammaste sitkust, lõvi seljaga võrdväärset tera paindlikkust, terase tugevust ja lõikekiirust[2].

Peugeot' peamine tehas on 1912. aastal avatud tehas Sochauxis. Teised Prantsusmaal asuvad tehased on Aulnay-sous-Bois's, Mulhouse'is, Poissys ja Rennes'is. Väljaspool Prantsusmaad on Peugeot esindatud veel Portugalis (Mangualde), Hispaanias (Madrid ja Vigo), Slovakkias (Trnava), Tšehhis (Kolín) ja Argentinas (El Palomar Buenos Aireses ja ühiselt Fiatiga Córdobas).

1978. aastal Chryslerilt ülevõetud tehas Inglismaal, kus ehitati alates aastast 1998 mudelit 206, suleti 2007. aasta alguses. Mudeli 206 järeltulija 207 tootmine koliti üle Trnavasse.

Saksamaa Peugeot' keskus on alates 1936. aastast olnud Saarbrückenis. Aastal 1967 asutati Peugeot Deutschland GmbH.

Alates tootmise algusest aastal 1891 on praeguseks toodetud üle 50 miljoni sõiduki. 50 miljones sõiduk oli Peugeot 308 SW. Üle Euroopa on Peugeot' sõidukid ühed kõige müüdavamad sõiduautod. Aastal 2007 müüdi kokku 1,786 miljonit Peugeot' sõidukit, mis oli võrreldes eelneva aastaga 3,7%-line tõus. Aastal 2008 tõusis aastane müük maailma lõikes 1,904 miljonini.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Teadaolevalt pärineb esimene Peugeot'-nimeline perekond Württembergi krahvkonnast Montbéliardist.

Ettevõtjatena esinesid Peugeot'd esimest korda 18. sajandi lõpus oma õliveskiga, nahaparkimistöökojaga ning värvitöökojaga Hérimoncourtis.

Peugeot mudeleid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]